Bydgoszcz od świtu do zmierzchu

Antologia 18 etiud filmowych

Niezwykły portret miasta Bydgoszczy, stworzony w ramach międzynarodowego projektu „Świat od świtu do zmierzchu”. Cykl stworzony przez wybitnych polskich dokumentalistów Mirosława Dembińskiego i Macieja Drygasa, sportretował kilkanaście światowych metropolii, i to tylko tych, w których działają szkoły filmowe. 

Etiudy, które składają się na cały film opowiadają o różnych obliczach miasta –
o zapomnianych warsztatach rzemieślniczych, o kominiarzach, o bydgoskich Romach, o młodziutkim Chińczyku uczącym się w bydgoskiej szkole muzycznej.

Film zbudowany jest z 18 samodzielnych etiud, których reżyserami byli m.in. młodzi bydgoscy twórcy związani z Bydgoską Kroniką Filmową, grupą filmową Koloroffon, Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz debiutanci. Etiudy zostały nakręcone i wymyślone przez mieszkańców Bydgoszczy pod czujnym okiem cenionych dokumentalistów – Mirosława Dembińskiego, Macieja Drygasa, Marcina Sautera, Macieja Cuske i Remigiusza Zawadzkiego.

18 x Bydgoszcz

Każda z osiemnastu etiud pokazuje różne zakątki miasta od miejsc zabytkowych po lokacje nowych inwestycji (m.in. budowa Trasy Uniwersyteckiej), dzielnice m.in. tzw. Londynek, sieć bydgoskich kanałów. Obraz jest pierwszym tego rodzaju szczegółowym portretem miasta.

Ciekawostki

  • Premiera filmu odbyła się w marcu 2014 roku w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
  • Filmowa monografia miasta została zrealizowana w ramach międzynarodowego projektu „Świat od świtu do zmierzchu”. W ramach tego przedsięwzięcia zrealizowano też portrety m.in. gruzińskiego Tbilisi, mołdawskiego Kiszyniowa czy ormiańskiego Erewania.

Metryczka filmu

„Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”

Polska 2013, 49′

Reżyseria: „Kajakarki” reż. Damian Szafrański i Anna Paprzycka, „Starsze panie” reż. Magdalena Bojdo, „Bitwa o śluzę” i „Dzieci w muzeum” reż. Adam Gajewski, „Pianista” reż. Paweł Siczek, „Niewidomi w kuchni”, „Szkoła tańca” i „Niewidomi w kościele” reż. Magdalena Mazur, „Pan Czubek” reż. Natalia Babachanian, „Lotto” reż. Dariusz Gackowski, „Blokersi” reż.Rafał Waraczewski i Stanisław Cuske, „Romowie” reż. Dominika Luks, „Miłośnik kina” reż. Aleksandra Hapka, „Filozofia grabarzy” reż. Mateusz Buława, „Przejście dla pieszych” reż. Magdalena Bojdo, Natalia Jacheć i Dariusz Gackowski, „Kominiarz” i „Most” reż. Jakub Drobczyński, Jarosław Piskozub i Maciej Jasiński, „Kobieta z walizką” reż. Zofia Sawicka i Dawid Klepadło.

Producent: Mirosław Dembiński, Maciej Drygas

Produkcja: Telewizja Polska, Belsat Tv, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszcz, Urząd Miasta Bydgoszczy, Doc’n’World Foundation

Wybrane nagrody i wyróżnienia

MFF Tofifest – Nagroda Złotego Anioła w Konkursie “Lokalizacje”.

Ważne postacie

Sauter Marcin
Marcin Sauter odbiera Flisaka TOFIFEST_P_I_349 (1)

Sauter Marcin

biogram
Zawadzki Remigiusz
Remigiusz Zawadzki_foto

Zawadzki Remigiusz

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Sauter Marcin

czytaj dalej

Zawadzki Remigiusz

czytaj dalej

Cuske Maciej

czytaj dalej

Buława Mateusz

czytaj dalej

Gackowski Dariusz

czytaj dalej

Jasiński Maciej Piskozub Jarosław

czytaj dalej