Sauter Marcin

Marcin Sauter urodził się 28 sierpnia 1971 roku w Bydgoszczy. To scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, operator oraz wybitny fotografik i twórca teledysków. Wraz z Maciejem Cuske
jest współtwórcą nieformalnej szkoły filmowej dla młodych dokumentalistów, Bydgoskiej Kroniki Filmowej, działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Jest również współtwórcą działającego w latach 2007-2009 Zespołu Filmowego „Paladino”, który założył z przyjaciółmi ze Szkoły Wajdy.

Sauter zadebiutował w roku 2005 krótkometrażowym dokumentem „Za płotem”, który odniósł sukcesy festiwalowe m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Wilnie, Poznaniu i Krakowie przynosząc Sauterowi wiele nagród. Rok ten okazał się niezwykle owocny dla reżysera – zrealizował też dokument „Kino objazdowe” i zdobył pięć festiwalowych nagród, w tym Srebrnego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W ramach projektu „Rosja-Polska. Nowe spojrzenie” w 2007 roku nakręcił film pt. „Pierwszy dzień”, który otrzymał wiele nagród, w Chicago, Lizbonie, Kijowie, Pradze i Krakowie.
Za swój pełnometrażowy debiut, fabularyzowany dokument „Na północ od Kalabrii” otrzymał m.in. Wyróżnienie FIPRESCI na festiwalu w rosyjskim Permie i dwie nagrody na festiwalu w Lipsku.

Sauter jest także operatorem. Zrobił zdjęcia do „Elektryczki” (2005) i „Kruzenshterna” (2009), jako operator pracował przy realizacji „Kredensu” Jacoba Dammasa (2007), „PRL de luxe” (2008) Edyty Wróblewskiej, „Viva Maria!” (2010) Agnieszki Smoczyńskiej i „La machina”(2010) Thierry’ego Paladina.

Jako współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej może poszczycić się kilkoma dziesiątkami absolwentów i ponad 60 nagrodami zdobytymi przez ich filmy.
Słuchacze BKF – u brali m.in. udział w międzynarodowym projekcie filmowym „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” (2013), który zaowocował stworzeniem pierwszego w XXI wieku filmowego portretu miasta.

Kolejnym filmem Sautera była produkcja pt. „Tak jest dobrze”, która miała premierę 20 kwietnia 2018 roku. Wystąpili w nim Adam Woronowicz i Karolina Gruszka. Najnowszym projektem reżysera jest fabularny debiut w całości nakręcony w Bydgoszczy pt. „Miasto„.

Wybrana filmografia

  • 2005 – „Kino objazdowe”
  • 2007 – „Rosja – Polska. Nowe Spojrzenie”
  • 2008 – „Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!”
  • 2009 – „Na północ od Kalabrii”
  • 2011 – „Hakawati”
  • 2014 – „Rodnik”
  • 2017 – „Żalansz”
  • 2018 – „Urosłam kiedy spałaś”
  • 2019 – ,,Tak jest dobrze”
  • 2020 – ,,Miasto”

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Krakowski Festiwal Filmów Niezależnych KRAKFFA – I Nagroda za najlepszy film studencki „Za płotem”, Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych w Londynie – I Nagroda za film „Za płotem”, Europejski Festiwal Szkół Filmowych „Vilnius Film Shorts” –  Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego za film „Za płotem, Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski – Nagroda Główna „Srebrny Lajkonik” za film „Kino objazdowe”, Lubuskie Lato Filmowe – Złote Grono za film „Kino objazdowe”, Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce – Chicago Nagroda „Złote Zęby” dla „Pierwszy dzień” („Rosja – Polska. Nowe Spojrzenie”), FF DOCLISBOA w Lizbonie –  Nagroda Johnnie Walkera dla Najlepszego Krótkiego Filmu Dokumentalnego – „Pierwszy dzień ( „Rosja – Polska. Nowe Spojrzenie”), Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych) – Nagroda Trade Union verdi w Lipsku dla filmu „Na północ od Kalabrii”, Międzynarodowy Festiwal Filmu Dokumentalnego „Flahertiana” w Permie – wyróżnienie FIPRESCI dla filmu „Na północ od Kalabrii”, Międzynarodowy Festiwal Reportażu Telewizyjnego „Camera Obscura” w Bydgoszczy – wyróżnienie w konkursie międzynarodowym dla filmu “Hakawati”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest – wyróżnienie w konkursie Lokalizacje za film „Rodnik”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest – wyróżnienie w konkursie Lokalizacje za film „Mleczny brat”, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie – Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego „Żalansz”, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” Nagroda Złota Żaba w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych dla filmu „Żalansz”, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka „Docudays UA” w Kijowie – wyróżnienie w konkursie Docu/Short dla filmu „Żalansz”, MFF Tofifest – Nagroda Prezydenta Miasta Torunia – Flisak i inne.

Ważna produkcja:

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu
Bydgoszcz od switu do zmierzchu-kadr z filmu04

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu

Antologia 18 etiud filmowych

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu
Zdjęcie ilustracja

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu

Antologia 18 etiud filmowych

czytaj dalej
Miasto
Zdjęcie ilustracja

Miasto

reż. Marcin Sauter

czytaj dalej