Cuske Maciej

Maciej Cuske urodził się w 1972 w Bydgoszczy, gdzie ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego. Już tam zaczął realizować krótkie formy filmowe, w tym teledyski na taśmie 8 i 16 mm. Jego pierwsze produkcje zaczęły odnosić sukcesy, zostały nagrodzone m.in. na Polskim Festiwalu Teledysków Yach Film Festival.

Zwieńczeniem tego okresu stał się niezależny pełnometrażowy film, będący swoistą czarną komedią pt. „I co wy na to Gałuszko?”, którą Cuske nakręcił wraz  z Marcinem Sauterem. Maciej Cuske był również współtwórcą działającego w latach 2007-2009 Zespołu Filmowego „Paladino”, który założył z przyjaciółmi ze Szkoły Wajdy.

Obecnie współtworzy wraz z Marcinem Sauterem nieformalną szkołę filmową
dla młodych dokumentalistów – Bydgoskiej Kroniki Filmowej, działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

W 2003 roku został studentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Nakręcił wówczas film o pensjonariuszach sanatorium w kujawsko-pomorskim Ciechocinku pt. „Kuracja”. Film uznano za jeden z najważniejszych dokumentów roku 2004 i wielokrotnie był nagradzany w kraju i zagranicą.

Kolejną produkcją Macieja Cuske był dokument „Antykwariat” (2005) opowiadający o klientach bardzo wyjątkowego antykwariatu mieszczącego się w jednym z garaży
na Żoliborzu w Warszawie. W ramach projektu pt. „Rosja-Polska. Nowe spojrzenie” w tym samym roku reżyser nakręcił „Elektryczkę”. Przepiękny film, o ludziach z moskiewskiej kolejki dojazdowej został obsypany deszczem nagród
m.in.: na Krakowskim Festiwalu Filmowym, na Lubuskim Lecie Filmowym, na paryskim Festiwalu „Cinarail – Metro and Train on Film” czy na Międzynarodowych Spotkaniach Filmu i Muzyki w węgierskim Gyor.

W 2008 roku Cuske nakręcił obraz pt. „Pamiętaj abyś dzień święty święcił”,
w którym opowiedział o przygotowaniach do pierwszej komunii swojego syna.
Ten osobisty film reżysera uzyskał uznanie krytyki i festiwali. W tym samym roku, powstały również jego filmy „Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!” (nakręcony na planie „Katynia” Andrzeja Wajdy) oraz „Na niebie i na ziemi” o poszukiwaczach UFO z kujawsko-pomorskiego Wylatowa.

Fabularnym debiutem reżysera był  film pt. „Stacja Warszawa”, który na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film otrzymał cztery nagrody – za muzykę, dźwięk, zdjęcia i debiut aktorski Klary Bielawki. Cuske ma też na koncie scenariusz
do etiudy „Romantik” (2016).

Jako współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej, może poszczycić się kilkoma dziesiątkami absolwentów i ponad 60 nagrodami zdobytymi przez ich filmy.
Słuchacze BKF-u brali m.in. udział w międzynarodowym projekcie filmowym „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”, który zaowocował stworzeniem pierwszego w XXI wieku filmowego portretu Bydgoszczy.

Wybrana filmografia

  • 2003 – „Cisza”
  • 2004 – „Kuracja”
  • 2005 – “Elektryczka” (w ramach „Polska – Rosja. Nowe spojrzenie”)
  • 2005 – „Antykwariat”
  • 2008 – „Na niebie na ziemi”
  • 2008 – „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”
  • 2008 – “Pamiętaj abyś dzień święty święcił”
  • 2011 – “Daleko od miasta”
  • 2013 – “Stacja Warszawa”

Wybrane nagrody i wyróżnienia

MFF Tofifest – Nagroda Prezydenta Miasta Torunia – Flisak, Nagrodę Artystyczną miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego – dla wybitnych filmowców związanych z regionem kujawsko-pomorskim grupy „Paladino”, Krakowski Klaster Filmowy – nagroda za projekt filmu „Wieloryb z Lorino” na Doc Lab Poland podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego,  Międzynarodowy Festiwal Reportażu Telewizyjnego „Camera Obscura” w Bydgoszczy,  – Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego, (Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”) Dyplom Honorowy w Łodzi, Krakowski Festiwal Filmowy – Konkurs Polski – Nagroda Główna „Srebrny Lajkonik”, Festiwal „Cinarail – Metro and Train on Film” w Paryżu –  Grand Prix, Międzynarodowe Spotkania Filmu i Muzyki w Gyor –  Nagroda Specjalna Jury i inne.

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł