Bydgoszcz

Bydgoszcz, stolica Województwa Kujawsko-Pomorskiego, jest największym miastem w regionie, a pod względem ludności znajduje się na ósmym miejscu w Polsce. Położona na styku Wielkopolski, Kujaw i Pomorza, leży w sąsiedztwie potężnych Borów Tucholskich od północy i Puszczy Bydgoskiej od południa, w malowniczej dolinie Brdy i Wisły.

Według legendy pierwszymi osadnikami byli dwaj bracia Byd i Gost, którzy przywędrowali z południa Polski, by móc się osiedlić. Tu właśnie postanowili założyć gród i nazwać go Bydgost.

Za czasów panowania Kazimierza Odnowiciela, Bydgoszcz została podbita przez Pomorzan. Za sprawą Bolesława Krzywoustego gród został znów włączony w granice państwa polskiego i pojawił się po raz pierwszy w kronice Galla Anonima.

Lokacja miasta w pobliżu wodnego szlaku komunikacyjnego wpłynęła na szybki rozwój handlu i rzemiosła. Prawa miejskie gród otrzymał w roku 1346 z rąk Kazimierza Wielkiego i szybko stał się ważnym ośrodkiem handlowym regionu. Pozycja Bydgoszczy umocniła się po budowie Kanału Bydgoskiego, łączącego Wisłę i Odrę.
Bydgoszcz zadziwia różnorodnością zabudowy. Do najstarszych budynków miasta zaliczana jest Bydgoska Fara – Katedra Św. Marcina i Mikołaja, która jest najstarszym kościołem w mieście, a wzniesiona została w latach 1466 – 1502.

Stare Miasto położone w zakolu rzeki Brdy, zachowało średniowieczne rozplanowanie na rzucie zbliżonym do elipsy, z czworobocznym rynkiem w centrum i ulicami wybiegającymi z narożników.

Wieloletnim symbolem Bydgoszczy jest zespół zabytkowych spichrzy nad Brdą.

Kolejnym zjawiskowym i urokliwym elementem położonym w centrum miasta, niedaleko Starego Rynku, pomiędzy rzeką Brdą i jej odnogą – Młynówką, jest Wyspa Młyńska, która pierwotnie składała się z trzech wysp.
W 1594 roku na Wyspie Młyńskiej powstała jedna z najważniejszych w Polsce mennic. Jednakże Wyspa Młyńska, zwana także Wyspą Królewską i Okolem, to przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, młyny. Od średniowiecza budowano je tu, wykorzystując napędzającą siłę rzeki Młynówki. Wzniesiono tu także liczne spichlerze, gorzelnię, garbarnię i inne budynki przemysłowe.

Wenecja Bydgoska to kolejne malownicze miejsce w Bydgoszczy, położone w obrębie Starego Miasta i stanowi jedną z bardziej charakterystycznych i unikatowych atrakcji turystycznych miasta. Swą nazwę zawdzięcza podobieństwu do tej prawdziwej, „pociętej” kanałami zabudowy północno – włoskiej Wenecji. Wenecję Bydgoską stanowi ciąg XIX-wiecznych kamienic, ustawionych wzdłuż rzeki Młynówki, naprzeciwko Wyspy Młyńskiej.

Bydgoszcz zachwyca również bogactwem secesyjnej, eklektycznej i neobarokowej zabudowy. Bydgoskie Śródmieście jest rozległe, niemalże dorównuje warszawskiemu pod względem powierzchni i liczby budynków. Swój niepowtarzalny charakter zyskało w drugiej połowie XIX wieku, gdy dzięki strategicznemu położeniu nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim, Bydgoszcz stała się jednym z najważniejszych miast Europy, połączeniem między wschodem a zachodem.

Bydgoszcz, ze względu na specyficzną zabudowę w stylu „Jugendstil”, została ochrzczona mianem „Małego Berlina” i podobnie jak stolica Niemiec, posiada wiele cudownie zagospodarowanych terenów zielonych.

Miasto posiada bogatą historię filmową. Tu kręcono zdjęcia m.in.: do wybranych odcinków kultowego serialu „Czterej pancerni i pies” (Rybi Rynek, okolice Wyspy Młyńskiej, Wenecji Bydgoskiej, obok gmachu Rejonowego Urzędu Pocztowego),
filmu „Wśród nocnej ciszy”  Tadeusza Chmielewskiego (potrójne spichrze
przy ul. Grodzkiej, Port Zimowy, kościół Najświętszej Marii Panny), „Sąsiadów” Aleksandra Ścibora – Rylskiego ( ul. Królowej Jadwigi, stara gazownia przy ul. Jagiellońskiej, ul. Dworcowa i Pomorska), „Magicznego drzewa” Andrzeja Maleszki ( Hala Sportowa „Łuczniczki”, okolice mostu Sulimy – Kamińskiego, Stary Port),
filmu „Dżej, Dżej”  Macieja Pisarka (Śluza Czyżkówko) czy serialu „Prawo Agaty”.
Tu powstaje wiele niezależnych produkcji twórców młodego pokolenia m.in.: „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”, „Tu było kino”, „Kaskada”, „Podgórna 7” i innych.
Bydgoszcz to również miasto, skąd pochodzi plejada uznanych twórców polskiego kina: Kazimierz Karabasz, Leonard Pietraszak, Roma Gąsiorowska, Robert Wichrowski, Grażyna Szapołowska, Maciej Cuske, Marcin Sauter i wielu wielu innych.

Warto dodać, że w pobliskiej wsi Kozielec, znajdującej się w powiecie bydgoskim, kręcono niektóre ujęcia do filmu „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej, a w Inowrocławiu urodził się reżyser Tomasz Wasilewski.

Obecnie Bydgoszcz jest dużym ośrodkiem przemysłu, handlu i logistyki, węzłem drogowym, kolejowym i żeglugi śródlądowej. Znajduje się tu Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz port rzeczny.

W mieście odbywa się wiele wyjątkowych wydarzeń kulturalnych m.in.: Bydgoski Festiwal Operowy, Festiwal Prapremier, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Festiwal Drums Fusion, Święto Szlaku TeH2) – TehoFest i inne.

Tu kręcono:

Czterej pancerni i pies

reż. Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski

pełen artykuł

Ważne postacie

Adrianna Biedrzyńska

biogram

Marcin Sauter

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Warto zobaczyć w pobliżu...

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Czterej pancerni i pies

reż. Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski

czytaj dalej

Magiczne drzewo

reż. Andrzej Maleszka

czytaj dalej

Tu było kino

reż. Krzysztof Nowicki

czytaj dalej

Basen

reż. Krzysztof Nowicki

czytaj dalej

Bydgoszcz od świtu do zmierzchu

Antologia 18 etiud filmowych

czytaj dalej

Dżej Dżej

reż. Maciej Pisarek

czytaj dalej

Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić

reż. Mateusz Buława

czytaj dalej

Podgórna 7

reż. Dariusz Gackowski

czytaj dalej

Rynek

reż. Danuta Halladin

czytaj dalej

Wśród nocnej ciszy

reż. Tadeusz Chmielewski

czytaj dalej

Kaskada

reż. Dariusz Gackowski

czytaj dalej

Sąsiedzi

reż. Aleksander Ścibor-Rylski

czytaj dalej

Postacie związane z miejscem:

Adrianna Biedrzyńska

czytaj dalej

Marcin Sauter

czytaj dalej

Roma Gąsiorowska

czytaj dalej

Dariusz Gackowski

czytaj dalej

Tomasz Szafrański

czytaj dalej

Maksymilian Hauschild

czytaj dalej

Robert Wichrowski

czytaj dalej

Grażyna Szapołowska

czytaj dalej

Jacek Szymczak

czytaj dalej

Maciej Cuske

czytaj dalej

Remigiusz Zawadzki

czytaj dalej

Mateusz Buława

czytaj dalej

Kazimierz Karabasz

czytaj dalej

Władysław Dworkowski

czytaj dalej