Kossowski Maciej

Maciej Kossowski urodził się 11 lutego 1937 roku w Grudziądzu i był piosenkarzem, kompozytorem i aranżerem.

Był uczniem II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu, potem studiował filologię polską, najpierw na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu a potem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku.
Tam też w Szkole Muzycznej II stopnia uczył się w klasie trąbki, bezskutecznie próbował dostać się do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej.

W latach 1963-67 Maciej Kossowski był liderem zespołu Czerwono-Czarni a potem koncertował z zespołem Tajfuny. Jest autorem piosenek dla wielu wykonawców m.in.: Kasi Sobczyk, Jacka Lecha, Haliny Frąckowiak czy zespołu Filipinki. Jego „Dwudziestolatki” czy „Wakacje z blondynką” śpiewała cała Polska i wielokrotnie pojawiały się na ścieżkach dźwiękowych w polskiej kinematografii. W 1969 roku miała miejsce premiera jedynego filmu, w którym zagrał Kossowski – „ Koncert na 707 ulic” w reżyserii Ryszarda Plucińskiego.

Bądź pod koniec 1969 artysta wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie na stałe osiedlił się w Nowym Jorku. W 1983 przyjął amerykańskie obywatelstwo i zmieniła imię i nazwisko na Mike Cossi. W 2012 roku artysta przyjechał do Polski i wystąpił na jedynym koncercie w swoim rodzinnym Grudziądzu.

Maciej Kossowski zmarł 30 października 2022 roku w Nowym Jorku.

 

 

Wybrana filmografia

  • 1969 –  „Koncert na 707 ulic” reż. Ryszard Pluciński

 

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Grudziądz
DCIM103GOPRO

Grudziądz

pełen artykuł