Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy

reż. Janusz Majewski

Wspaniała ciepła komedia Janusza Majewskiego powstawała w 2015 roku w plenerach Województwa Kujawsko-Pomorskiego, m.in. w uzdrowisku w Ciechocinku, a częściowo także w Toruniu i Nieszawie.

Film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” przenosi nas w bardzo trudne czasy w najnowszej historii kraju pod koniec lat 50 – tych XX wieku.
W Polsce kończy się stalinizm, trwa odwilż, ale kraj pozostaje ponury i szary. Tymczasem za sprawą pewnego emigranta, w smutnej rzeczywistości odradza się coś, co komunistyczni władcy skazali na zapomnienie. Radość z życia i muzyki.

Muzycznym leitmotivem filmu jest piosenka „On the Sunny Side of Street”, której słowa, cytując samego twórcę filmu „(….) apelują do słuchacza, aby porzucił swoje troski i wyszedł z cienia, żeby szedł słoneczną stroną ulicy”.

Ciechocinek, Toruń, Nieszawa

Zdjęcia w Ciechocinku, Toruniu i Nieszawie odbywały się w kwietniu w 2015 roku.
W Ciechocinku ulokowano większość plenerów i planów we wnętrzach rozmaitych budynków:

  • W Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym ulokowano jedną ze scen, podczas której oglądamy w filmie jeden z  koncertów big – bandu.
  • Budynek legendarnej restauracji Bristol w Parku Zdrojowym oraz modernistyczny budynek poczty przy ul. Warzelnianej, a także ulice Piłsudskiego oraz Kopernika również pojawiają się w filmie.
  • Scena przyjazdu głównego bohatera – Fabiana Apanowicza (w tej roli Maciej Stuhr) odbywa się na ciechocińskim Dworcu PKP.
  • Piękny hol zabytkowego budynku Szpitala Uzdrowiskowego nr 1 przy Alei Armii Krajowej był tłem balu w Łazienkach IV.
  • Restaurację „Kameralną” zagrała siedziba Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A. przy Tadeusza Kościuszki 10.
    Sceny w Toruniu nakręcono na Rynku Staromiejskim i w Centrum Kultury „Dwór Artusa”, w którym to odbyła się scena wielkiego koncertu Fabiana ulokowana w Sali Wielkiej Dworu. Scena przeprawa promem dwójki bohaterów (Fabiana i Modesty)
    na Wiśle odbywa się w pięknej scenerii Nieszawy.

Ciekawostki

  • Pierwotnie w rolę Modesty miała się wcielić Joanna Kulig, jednak tuż przed rozpoczęciem zdjęć do „Excentryków” aktorka złamała nogę na planie serialu
    „O mnie się nie martw”. Ostatecznie zastąpiła ją Natalia Rybicka.
  • Zarówno toruński „Dwór Artusa”, jak i Rynek Staromiejski oraz samo miasto Toruń, „zagrały” w filmie „samych siebie”. Potwierdzają to słowa powitalne Fabiana skierowane do widzów filmowego koncertu big – bandu „w Toruniu”.
  • W filmie wzięło udział ponad 500 statystów.
  • Na deptaku, gdzie znajduje się Ciechocińska Aleja Sław, jedną z gwiazd ma Wojciech Pszoniak, grający w filmie „Excentrycy” Felicjana Zuppe.
  • W pobliżu głównej tężni w powieści, na której oparto scenariusz, ulokowany został Dom Bayerowej w którą rolę w filmie wcieliła się Anna Dymna.
  • Autor powieści „Excentrycy” Włodzimierz Kowalewski umieścił mieszkanie wynajmowane przez Modestę, ukochaną Fabiana w Willi „Konstancja”.
  • Na ekranie pojawił się Zespół Folklorystyczny Uczniów Zespołu Szkół nr 1 CKP z Aleksandrowa Kujawskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca Wrzos z Włocławka.
  • Zdjęcia do filmu powstawały również m.in. w Konstancinie i w Warszawie.
  • Okres zdjęciowy trwał od 17 marca do 2 maja 2015 roku.
  • Miesiąc przed oficjalną premierą filmu w kinach pokazano go widowni na zamkniętym pokazie z okazji 30 – lecia Miejskiego Centrum Kultury w Ciechocinku.

Metryczka filmu

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

Polska 2015, 108’

Reżyseria: Janusz Majewski

Scenariusz: Janusz Majewski, Włodzimierz Kowalewski

Zdjęcia: Adam Bajerski

Muzyka: Wojciech Karolak

Producent: Włodzimierz Niderjasu

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (Warszawa)

Obsada: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka,  Anna Dymna, Wojciech Pszoniak i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – nagroda za drugoplanową rolę męską, „Złoty Kangur” – nagroda australijskich dystrybutorów dla producenta filmu, Orzeł Polska Nagroda Filmowa w kategorii najlepsza muzyka, najlepszy dźwięk, najlepsza drugoplanowa rola kobieca, najlepsza drugoplanowa rola męska, nominacja dla najlepszego filmu, nominacja najlepsza scenografia, nominacja najlepsza główna rola męska, Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru – nagroda za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą, Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych – wyróżnienie w Konkursie Filmów Fabularnych, Festiwal Reżyserii Filmowej w Głogowie – „Złoty Dzik” dla Janusza Majewskiego, Seattle Polish Film Festival – nagroda Viewers Choice Award (III miejsce) i inne.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Nieszawa
NIESZAWA RYNEK-04
Ciechocinek
Ciechocinek 1

Ciechocinek

pełen artykuł
Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach