Kujawsko – Pomorska Trasa Filmowa to projekt, którego celem jest ukazanie wszechstronności i bogatego dziedzictwa filmowego województwa kujawsko – pomorskiego.

Pochodzą stąd wybitne osobowości polskiej X Muzy, które już zdążyły się zapisać złotymi literami na kartach historii polskiego kina, m.in. Pola Negri, Henryk Czyż, Kazimierz Serocki, Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska, Leonard Pietraszak, Bolesław Michałek, Helena Grossówna, Kazimierz Karabasz.
Województwo może poszczycić się również wieloma młodymi artystami i artystkami, którzy rozwijają swą drogę twórczą i odnoszą międzynarodowe sukcesy, jak m.in. Tomasz Wasilewski, Jakub Gierszał, Olga Bołądź czy Rafał Kapeliński.

Zarówno duże miasta jak Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Grudziądz, a także i te mniejsze – Lipno, Ciechocinek, Aleksandrów Kujawski, Chełmno, Chełmża, wreszcie niezwykłe, urokliwe krainy geograficzne jak choćby Pałuki, zafascynowały reżyserów do twórczego wykorzystania lokalizacji województwa.
Obok kultowych obrazów jak „Rejs” czy „Czterej pancerni i pies”, wielu innych reżyserów doceniło walory województwa przy realizacji swych filmów, zarówno tych należących już do klasyki rodzimej kinematografii jak m.in. „Wśród nocnej ciszy” Tadeusza Chmielewskiego, „Blizna” Krzysztofa Kieślowskiego, „Rok spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, „Kolorowe pończochy” Janusza Nasfetera, „Zamach” Jerzego Passendorfera czy „Panienka z chmur” Bernarda Marwińskiego aż po produkcje współczesne m.in. „Tatarak” Andrzeja Wajdy, „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza czy „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki i inne.

Kujawsko – pomorskie to także mekka niezależnych filmowców, takich jak Marcin Gładych, Krzysztof Nowicki, Mateusz Buława, Jędrzej Bączyk, Marcel Woźniak czy Ryszard Kruk. Stąd pochodzą również animatorzy środowisk filmowych, którzy swą pasją i talentem zarażają nowe pokolenia, jak m.in. Maciej Cuske i Marcin Sauter, którzy obok tworzenia własnych filmów, od lat edukują młodych zdolnych w ramach swej działaności w Bydgoskiej Kronice Filmowej.

Kujawsko – Pomorska Trasa filmowa, to niekończąca się wędrówka po filmowym regionie.
Nie tylko Warszawa czy Łódź były i nadal są fascynujące dla twórców filmowych, ale i nasz region niebagatelną rolę odegrał i nadal odgrywa w tworzeniu opowieści filmowych.

Witryna internetowa Kujawsko – Pomorskiej Trasy Filmowej to zarówno baza przedstawiająca dotychczasowy dorobek filmowy, jak i miejsce, które będzie wciąż żywe, uzupełniane o nowe produkcje, jakie z pewnością w naszym województwie będą powstawać.
Celem projektu jest również zaangażowanie wszystkich kinomanów, którzy pragną podzielić się swoimi pomysłami i wiedzą, by filmowe szlaki województwa uzupełniać o nowe zjawiska.

Zachęcamy wszystkich pasjonatów kina, by razem tworzyć filmowy szlak po kujawsko – pomorskim.