Kujawa Teresa

Teresa Kujawa urodziła się 11 grudnia 1927  roku w Bydgoszczy. Kujawa była tancerką, choreografką, reżyserką baletową oraz pedagogiem tańca charakterystycznego.

Artystkę wychowywała Zofii Pflac-Dróbeckiej, u której pobierała lekcje w szkole baletowej w Toruniu. Ukończyła Technikum Kinematografii w Poznaniu i Państwową Szkołę Baletową w Warszawie.

W latach 1949-1971, z dwuletnią przerwą na pracę w  Paryżu, pracowała jako tancerka w Operze w Poznaniu.
W 1971 roku została baletmistrzynią w Operze Wrocławskiej. Następnie była choreografką Polskiego Teatru Tańca- Baletu Poznańskiego, Teatru Wielkiego w Łodzi a w latach 1982-1989 pracowała w Teatrze Wielkim
w Warszawie. W latach 1992 -1994 była reżyserką Opery i Operetki w Szczecinie.

Teresa Kujawa przez lata uczyła również tańca, wykładała głównie techniki tańca hiszpańskiego i polskich tańców narodowych. Artystkę uznaje się za jedną z propagatorek tańca modern w Polsce. Jako choreografka współpracowała z wieloma polskimi i europejskimi teatrami.

Jako aktorka filmowa zagrała rolę w filmie Sylwestra Chęcińskiego „Roman i Magda” (1978), jako choreografka dwukrotnie współpracowała przy produkcji filmowej z w wybitnym polskim twórcą filmowym Stanisławem Różewiczem.

Artystka zmarła  28 kwietnia  2020 roku we Wrocławiu.

 

Wybrana filmografia

  • 1978 –  „Roman i Magda”, reż. Sylwester Chęciński
  • 1984 –  „Kobieta w kapeluszu”, reż. Stanisław Różewicz
  • 1989 –  „Nocny gość”, reż. Stanisław Różewicz

 

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł
Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach