Buharowska Roma

Roma Buharowska urodziła się 8 lipca 1953 roku w Bydgoszczy, jest piosenkarką i aktorką. Zaczynała od występów w kabarecie studenckim Wcześniak, działającym przy bydgoskiej Inżynierskiej Szkole Wieczorowej.

W latach 1974-1988 związana była z warszawskim Teatrem na Targówku, który od 1988 roku działa jako Teatr Rampa. Występowała tam m.in.: w „Balu u Czarnoksiężnika” Piotra Czajkowskiego, „Lordzie z walizki” Oscara Wilde’a czy „Gołoledzi” Jeremiego Przybory.

W 1972 roku otrzymała III nagrodę na IX Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za interpretację piosenki „Szyszki” (muz. A. Michalski – sł. M. Borkowska). Rok później otrzymała wyróżnienie na festiwalu Intertalent w czeskim Gottwaldovie za wykonanie piosenek „Zaułek kwitnących kasztanów” i „Ja mam Ciebie, Ty mnie”. Jest laureatką nagrody specjalnej XII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za interpretację piosenki „Rozmawiam z tobą”, wykonanie podczas koncertu „To śpiewa młodość”.

Roma Buharowska nagrywała dla Polskiego Radia i występowała w telewizji , m.in.: w Telewizyjnym Ekranie Młodych. W 1980 roku w duecie z jednym z najbardziej znanych polskich basistów Krzysztofem Majchrzakiem wykonywała piosenki „Skradzione imię „ i „Topielica” w cyklu telewizyjnym „ Kabaret jeszcze starszych panów – Niespodziewany koniec lata”.

Piosenkarka ma na swoim koncie również dwie role filmowe. W „Misiu” (1980) Stanisława Barei oglądamy ją wcielającą się w dwie role: piosenkarki wykonującej piosenkę o paszportach oraz aktorki w przedstawieniu teatralnym. W telewizyjnym serialu „Plebania” , w 2010 roku wcieliła się w role sąsiadki „Dżeja”.

 

 

Wybrana Filmografia

  • 1980 – „Miś” reż. Stanisław Bareja
  • 2010 – „Plebania” (serial)

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł