Ziggy Dust

reż. Ryszard Kruk

„Ziggy Dust” to opowieść o Zbyszku Cołbeckim, wywodzącym się z Torunia nieszablonowym człowieku i wyjątkowej postaci.

Reżyser prowadzi widza przez życie głównego bohatera od późnych lat 70 – tych
po czasy współczesne. Ziggy Dust to w latach 80 – tych muzyk i założyciel punkowego zespołu Bikini, następnie zegarmistrz, DJ, emigrant z wyboru, aż wreszcie „Tańczący Zamiatacz — Ziggy Dust” w Londynie, co odnotowały zagraniczne media m.in. CNN i BBC.

Ważnym elementem filmu Kruka są goście – świadkowie. Świetnie dobrani, ludzie ważni dla polskiej i toruńskiej sceny muzycznej i kulturalnej: Kazik Staszewski i jego żona Anna Staszewska, która śpiewała w zespole Bikini, Yach Paszkiewicz robiący
dla „Ziggy’ego” klipy, showman Paweł Konjo Konnak, legendarny szef pierwszej „Od Nowy” Waldemar Rudziecki czy szef kultowego i nieistniejącego już artystycznego klubu „Pod Aniołem” – Wojtek Gałek.

Toruń Ziggy Dusta

  • W filmie możemy zobaczyć różne miejsca w Toruniu, w których pojawiał się Zbyszek Cołbecki. Widzimy go uprawiającego joggingu w  Parku Bydgoskim i na moście Józefa Piłsudskiego, na ulicy Podmurnej, gdzie oglądamy warsztat zegarmistrzowski rodziny bohatera.
    Zdjęcia realizowano też w mieszkaniu „Ziggi’ego”.
  • Ponadto wybrane sceny kręcono również w Hali Sportowej przy ul. Bema,
    Dolinie Marzeń, parku na Bydgoskim Przedmieściu, na Placu Rapackiego
    i Bulwarze Filadelfijskim, w klubie „Pod Aniołem” w Ratuszu Staromiejskim, ACKiS Od Nowa, kawiarni „Fonte”, mieszczącej się przy ulicy Warszawskiej.
  • Obok Torunia w filmie wykorzystano również Tężnie w Ciechocinku w scenach z półmaratonu. Zarówno jego organizatorzy, jak władze miasta udzielili pomocy twórcom w realizacji tych scen.

Metryczka filmu

„Ziggy Dust”

Polska 2015, 46’

Scenariusz i reżyseria: Ryszard Kruk

Zdjęcia: Adam Fisz

Producent: Ryszard Kruk

Obsada: Zbigniew Cołbecki, Robert Brylewski, Julian Cołbecki, Yach Paszkiewicz, Kazik Staszewski, Wojciech Gałek i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia“ 2016 – oficjalna selekcja, MFF Tofifest – nagroda Złoty Anioł konkursu “Lokalizacje”, Krakowski Festiwal Filmowy 2016 – Panorama Filmu Polskiego i inne.


http://www.ziggydust.pl
https://www.facebook.com/ziggydustfilm/

Ważne postacie

Kruk Ryszard
24130358918_d5eae2c39e_o (1)

Kruk Ryszard

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Kruk Ryszard

czytaj dalej