Włocławek

Włocławek należy do najstarszych miast w Polsce. Około X wieku p.n.e. istniała
tu osada kultury łużyckiej, a w okresie późniejszym, około V wieku p.n.e., osada kultury pomorskiej.

W połowie X wieku we Włocławku funkcjonował gród obronny mający duże znaczenie, o którym w swej kronice wspomniał Gall Anonim, jako jeden z najważniejszych grodów po Poznaniu i Gnieźnie.

W połowie XII wieku do Włocławka została przeniesiona z Kruszwicy siedziba biskupa kujawskiego.

Zdaniem większości historyków opisujących okoliczności pierwszej lokacji (1339), w połowie XIII wieku w najstarszej części dzisiejszego Włocławka funkcjonowały dwa miasta – miasto katedralne (dawny gród książęcy, zlokalizowany w okolicy dzisiejszego pałacu biskupiego) i miasto niemieckie (przez ludność napływową niemiecką
na podgrodziu położone).

Szczególny rozkwit biskupiego miasta nastąpił po 1466 roku II pokoju toruńskiego, w wyniku handlu zbożem i drewnem. Od 1520 roku we Włocławku istniała królewska komora celna.

Jako miasto biskupie, Włocławek był ośrodkiem życia kulturalnego, religijnego i przemysłowego. Wojny w XVII i XVIII wieku oraz rozbiory Polski doprowadziły miasto do upadku i zniszczenia. Po drugim rozbiorze Włocławek znalazł się w zaborze pruskim, a po 1815 roku – w zaborze rosyjskim w Królestwie Polskim.

W roku 1899 przy ulicy Łęgskiej powstały Włocławskie Zakłady Celulozowo -Papiernicze im. Juliana Marchlewskiego (początkowo noszące nazwę Fabryka Celulozy – Włocławek). Potocznie nazywane przez mieszkańców „Ameryką”, lata największej świetności przeżywały w okresie 1953 – 1989, kiedy to około 3500 osób zatrudniano w Celulozie. Produkowano tu między innymi celulozę, papier i zeszyty szkolne. Zakłady ogłosiły upadłość dwadzieścia cztery lata temu 31 sierpnia 1994 roku.

To właśnie tutaj rozegrała się akcja powieści Igora Newerlego „Pamiątka z Celulozy”, później zekranizowana przez Jerzego Kawalerowicza w filmach „Celuloza” i „Pod gwiazdą frygijską”. Najbardziej charakterystyczny element panoramy Włocławka -wielki ceglany komin Celulozy, dominuje w kadrach w obu filmach Kawalerowicza.
Dziś już go nie ma, został zburzony w 2009 roku.

Obecnie z dawnej „Celulozy” pozostało niewiele budynków, które zostały zaadaptowane na inne potrzeby, jednak większość obiektów uległo zniszczeniu.

W roku 1966 zapadła decyzja o utworzeniu Zakładów Azotowych „Włocławek”, produkujących nawozy sztuczne, które zmieniły nazwę w roku 1998 na Anwil,
pod którą funkcjonują do dziś. To właśnie „Azoty” zagrały w debiucie fabularnym Krzysztofa Kieślowskiego, pt. „Blizna”, m.in. w scenie, w której widzimy budowę kombinatu.

Z miasta pochodzą wybitni artyści i artystki: Anna Antonowicz, Antoni Ostrouch, Jan Krenz, Hanna Lachman, Andrzej Nejman, Mirosława Nyckowska, Matylda Baczyńska, Paweł Wendorff, Jan Rudnicki, Jerzy Stępkowski oraz Jan Kochanowicz.

Tu kręcono:

Blizna
Blizna 2

Blizna

reż. Krzysztof Kieślowski

pełen artykuł

Ważne postacie

Antonowicz Anna
22255209360_8d34ffd72d_o

Antonowicz Anna

biogram
Ostrouch Antoni
Antoni_Ostrouch_2

Ostrouch Antoni

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Warto zobaczyć w pobliżu...

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach
Lipno
foto (1)

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Blizna
Zdjęcie ilustracja

Blizna

reż. Krzysztof Kieślowski

czytaj dalej
Celuloza
Zdjęcie ilustracja

Celuloza

reż. Jerzy Kawalerowicz

czytaj dalej
Pod gwiazdą frygijską
Zdjęcie ilustracja

Pod gwiazdą frygijską

reż. Jerzy Kawalerowicz

czytaj dalej

Postacie związane z miejscem:

Antonowicz Anna

czytaj dalej

Ostrouch Antoni

czytaj dalej

Krenz Jan

czytaj dalej

Lachman Hanna

czytaj dalej

Nejman Andrzej

czytaj dalej

Nyckowska Mirosława

czytaj dalej

Baczyńska Matylda

czytaj dalej

Wendorff Paweł

czytaj dalej

Rudnicki Jan

czytaj dalej

Stępkowski Jerzy

czytaj dalej

Kochanowicz Jan

czytaj dalej