Trzaska Katarzyna

Katarzyna Trzaska urodziła się w Toruniu. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest reżyserką, scenarzystką i producentką filmową. Członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich i współzałożycielką Stowarzyszenia Kobiet Filmowców.

Katarzyna Trzaska swoją przygodę z ekranem zaczynała jako asystentka reżysera przy polsko-japońskiej produkcji pt. „Avalon” w reżyserii Mamoru Oshii oraz przy amerykańskiej produkcji Michaela Oblovitza pt. „Cudzoziemiec” ze Stevenem Seagalem w roli głównej.

W latach 2003-2004 roku pracowała jako druga reżyserka i sekretarz planu w serialach „Na Dobre i na złe” (2003) i „Pensjonat pod różą”. Była też asystentką Xawerego Żuławskiego przy nagrodzonym w Gdyni filmie „Chaos” w 2005 roku.

Jako reżyserka debiutowała etiudą szkolną „Pod powieką”. Jej debiut dokumentalny – film „10 lat do Nashville” z 2009, który opowiada o spełnieniu marzeń muzycznie utalentowanej sprzątaczki, był nominowany do Nagrody im. Jana Machulskiego na festiwalu w Gdyni oraz pokazywany na kilkunastu festiwalach w Polsce i na świecie. Film docenili też krytycy. Otrzymał nagrody na Port Townsend Film Festival w USA, na Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN we Wrocławiu, Bangkok IndieFest w Tajlandii oraz MFF Krótkometrażowych „In the Palace” w Bułgarii.

Sukcesy odnosiły także jej kolejne filmy dokumentalne, w tym „Maksimum przyjemności” z 2014 roku, który nagrodzono pierwszą nagrodą w kategorii filmu dokumentalnego na Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Film opowiada o trzech emerytkach z Torunia, uzależnionych od prezentacji handlowych, w czasie których kupują zupełnie niepotrzebne im przedmioty za bajońskie sumy.

W 2017 roku wyreżyserowała wraz z Maciejem Piotrowskim i Rafałem Skalskim serial dokumentalny „Polacy z wyboru”, będący serią portretów obcokrajowców, którzy wybrali Polskę na swoją Ojczyznę.

Najnowszym dziełem Trzaski jest „Wieś pływających krów”, który powstał w 2018 roku. Film opowiada o trójce młodych berlińczyków ze wspólnoty Spirit Center, dbającej o duchowy rozwój swoich członków za pomocą jogi, medytacji, szamańskich rytuałów czy lekcji przetrwania w lesie. Młodzi Niemcy postanawiają wybrać się na – ich zdaniem – „dziki wschód” i zamieszkać w spartańskich warunkach w gospodarstwie na polskim Podlasiu. Film był nominowany do Złotego Anioła na MFF Tofifest w Konkursie From poland oraz otrzymał wyróżnienie jury na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi.

Wybrana filmografia

  • 2005 – „Pod powieką”
  • 2009 – „10 lat od Nashville”
  • 2013 – „Maksimum przyjemności”
  • 2018 – „Wieś pływających krów”

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Nagroda HBO Award za projekt filmu „Boskie!” na Doc Lab Poland podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, wyróżnienie na East Doc Platform za projekt „Wieś pływających krów” na Doc Lab Poland podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Nagroda Specjalna Jury na Port Townsend Film Festival za film “10 lat od Nashville”, Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego na Bangkok IndieFest, Wyróżnienie specjalne dla filmu “10 lat od Nashville” w Bałczik na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ‘In the Palace”, Wyróżnienie Jury dla filmu “Wieś pływających krów” na Festiwalu Mediów “Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi i inne.

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach