Wasilewski Tomasz

Tomasz Wasilewski jest jednym z najbardziej utalentowanych polskich reżyserów młodego pokolenia. Urodził się w 1980 roku w Toruniu, ale wychowywał się w Inowrocławiu. Jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, reżyserem, scenarzystą i producentem. Uznanie przyniósł mu debiut fabularny „W sypialni”. W 2013 roku na ekrany kin wszedł wyreżyserowany przez niego kolejny pełnometrażowy film pt. „Płynące wieżowce”, nagrodzony m.in. na festiwalu w Karlowych Warach.

Określany przez krytyków „nadzieją polskiego kina” potwierdził pokładane w nim nadzieje triumfem na Berlinale. W 2016 został nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie – Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz za film „Zjednoczone Stany Miłości”. Jest też posiadaczem medalu Thorunium przyznawanym przez Prezydenta Miasta Torunia.

W Inowrocławiu mieszkał do siedemnastego roku życia, uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza i już w licealnych czasach marzył o aktorstwie, grywając na lokalnych, niezależnych scenach teatralnych. Jak mówi w wywiadach, wiele zawdzięcza swojej polonistce z liceum Elżbiecie Piniewskiej,
która wciągnęła go do awangardowej grupy teatralnej „Sto”.

Jego pierwszy film, krótki metraż nakręcony w Akademii Filmu i Telewizji pt. „Nawiść” przyniósł Wasilewskiemu nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmowym FeFe Felliniada w Warszawie. Wyprodukowany niezależnie, krótki dokument „Show jednego człowieka” z 2008 także nagrodzono. Historię choroby matki artystki Małgi Kubiak doceniono na festiwalu „OFF jak gorąco” w Łodzi i na rybnickim „RePeFeNe”.

Na dużym ekranie Wasilewski zadebiutował filmem „W sypialni” z 2012, którego główna bohaterka, grana przez Katarzynę Herman, usypia mężczyzn poznanych na randkowym czacie. W ten nietypowy sposób wykorzystuje ich, żeby mieć darmowy nocleg. Debiut Wasilewskiego pokazywano na kilkudziesięciu festiwalach, m.in. w Mannheim-Heidelbergu, Salonikach, Busan, Karlowych Warach, Brisbane, Zurychu. Za swoją rolę Katarzyna Herman otrzymała nagrody w Toronto, Koszalinie i Wrześni.

Kolejny sukces przyniosły „Płynące wieżowce” z 2013. Film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, zdobył nagrodę publiczności na festiwalu Nowe Horyzonty oraz Nagrodę Specjalną Jury Młodzieżowego i Nagrodę Indywidualną Jury dla młodego talentu reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Został też uznany za najlepszy europejski dramat pokazywany na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku. Obraz jest osadzoną we współczesnej Polsce, historią narodzin miłości między dwoma chłopakami.

Trzeci pełny metraż Wasilewskiego – „Zjednoczone Stany Miłości”, przyniósł reżyserowi sukcesy międzynarodowe. Bohaterkami filmu są cztery kobiety,
które na progu ustrojowej rewolucji  chcą w swoim życiu wprowadzić znaczące zmiany. Film otrzymał m.in. nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie nagrodził Wasilewskiego Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz, maltańska Valletta Film Festival i festiwal w Gdyni – nagrodami za reżyserię. W Gdyni doceniono również znakomitą rolę Doroty Kolak (za drugoplanową rolę kobiecą) i Łukasza Simlata (za drugoplanową rolę męską). Ponadto nagrodzono również montaż i kostiumy.

Najnowszy film Wasilewskiego „Głupcy” zakwalifikował się do konkursu głównego Polskiego Festiwalu Filmowego w Gdyni (2022) oraz wziął udział w nowym konkursie pn. „Proxima” na festiwalu filmowych w Karlovych Varach.

Wybrana filmografia

  • 2001 – „Nawiść”
  • 2008 – „Show jednego człowieka”
  • 2012 – „W sypialni”
  • 2013 – „Płynące wieżowce”
  • 2016 – „Zjednoczone stany miłości”
  • 2022 – „Głupcy”

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Valletta Film Festival – Nagroda dla najlepszego reżysera, Paszport „Polityki”, Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie – wyróżnienie, Festiwal Filmowy w Gdyni – nagroda za reżyserię, Europejskie Nagrody Filmowe – nominacja za najlepszy scenariusz, IFF Brasilia – Grand Prix, MFF w Berlinie – Srebrny Niedźwiedź za scenariusz, Sopot Film Festival – nagroda publiczności, Transilvania IFF – nagroda za najlepszą reżyserię, FF Polskich „BAP CINE” w Buenos Aires – nagroda główna, Festiwal Nowe Horyzonty we Wrocławiu – nagroda publiczności, MFF Karlovy Vary – nagroda główna konkursu „East of the West”, Festiwal Filmowy w Gdyni – nagroda w kategorii Młody Talent Reżyserski, FF FeFe Felliniada w Warszawie – nagroda za reżyserię, MFF Mannheim – Heidelberg i inne.

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach
Inowrocław
inowrocław

Inowrocław

pełen artykuł