Sztuka romańska w Polsce – Strzelno

reż. Tadeusz Jaworski

„Strzelno” to film dokumentalny z 1957 roku, zrealizowany w ramach cyklu “Sztuka romańska w Polsce”, przez nominowanego do Oskara, polskiego dokumentalistę Tadeusza Jaworskiego. 

Film ukazuje piękno wyjątkowych kolumn romańskich, znajdujących się w kościele św. Trójcy w Strzelnie. Kościół, wchodzący w skład położonego na wzgórzu św. Wojciecha zespołu klasztornego Norbertynek, zbudowano po 1170 roku. W filmie reżyser ukazuje wykute w piaskowcu oryginalne cztery romańskie kolumny. Skupia się na szczegółowym ich przedstawieniu, kamerę prowadzi od wejścia, ukazując pierwszą z prawej spiralnie żłobioną kolumnę. Potem przesuwa kamerę na pierwszą kolumnę z lewej strony, która charakteryzuje się całkowicie wygładzoną fakturą. W kolejnym ujęciu kamerą wraca do kolumny drugiej po prawej stronie, na której są wyryte postaci symbolizujące cnoty ludzkie. Na koniec reżyser pokazuje drugą lewą kolumnę, na której wyryte zostały postacie symbolizujące ludzkie wad i występki. Reżyser dzięki zastosowaniu naprzemiennego prezentowania kolumn romańskich w sposób szczególny ukazuje ich całe bogactwo.


Ciekawostki


Tadeusz Jaworski stworzył cykl filmów dokumentalnych, poświęcony kilku cennym zabytkom na terenie Polski. Reżyser w swych filmach zaprezentował wyjątkowe zabytki w Strzelnie – średniowieczne kolumny romańskie, Gnieźnie – zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie, na których widnieją sceny z żywota Świętego Wojciecha oraz Złoty Kodeks Pułtuski, będący jednym ze starszych zabytków piśmienniczych zachowanych na ziemiach polskich.

Metryczka filmu 

„Strzelno”

Polska 1957, 17’

Reżyseria: Tadeusz Jaworski

Scenariusz: Tadeusz Jaworski

Zdjęcia: Kazimierz Mucha

Muzyka: Zbigniew Turski

Produkcja: Wytwórnia Filmów Oświatowych ( Łódź)

 

Wybrane nagrody i wyróżnienia: 

1959 Rzym – IV Międzynarodowy Festiwal Filmów Specjalistycznych – Dyplom Honorowy 

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Strzelno
Strzelno_