Świecie

Świecie , miasto  położone w północnej części Województwa Kujawsko-Pomorskiego u ujścia rzeki Wdy do Wisły, na Pojezierzu Pomorskim. 

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1198 roku, kiedy to było stolicą samodzielnego księstwa pomorskiego. Po sprowadzeniu Krzyżaków na Pomorze było ważnym grodem obronnym. W 1309 roku zdobyte przez Krzyżaków, którzy utworzyli tu komturię i rozpoczęli zakończoną w 1350 roku budowę zamku.
Prawa miejskie Świecie otrzymało w 1338 roku. Po wojnie trzynastoletniej znalazło się w granicach Rzeczpospolitej i do czasów potopu szwedzkiego, bogaciło się na handlu nadwiślanym. Szwedzi doszczętnie zniszczyli miasto i spalili zamek. Po pierwszym rozbiorze Polski znalazło się w zaborze pruskim.
W 1854 roku, po jednej z większych powodzi jaka nawiedziła miasto, w wyniku której uszkodzone zostały wszystkie budynki, podjęto decyzję o przenosinach miasta na lewy brzeg Wdy. Trwały one do 1885 roku. Druga połowa XIX wieku to czas rozkwitu miasta, uruchomiono wówczas cukrownię, tartak, elektrownię, młyn w Przechowie oraz doprowadzono linię kolejową. W granice Rzeczpospolitej Świecie wróciło 25 stycznia 1920 roku. Dwudziestolecie międzywojenne to okres intensywnego rozwoju miasta, przerwanego II wojną światową. W okresie powojennym przełomowym wydarzeniem dla miasta była podjęta w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku decyzja o lokalizacji w nim Zakładu Celulozy i Papieru.

W mieście odbywają się cykliczne wydarzenia kulturalne: Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, Nocne Śpiewanie na Zamku w Świeciu oraz jeden z największych i najciekawszych festiwali bluesowych w Polsce Blues na Świecie Festival. 

Świecie w filmie

W XVI odcinku kultowego serialu „Czterej Pancerni i pies” (1966-1970) zatytułowanym  „Daleki patrol”, Świecka Fara stała się scenerią dla randki Janka (Janusz Gajos) z Marusią ( Pola Raksa). Do nagrania tej sceny potrzebne bowiem były ruiny kościoła i Świecie ze zniszczoną i opuszczoną farą nadawało się do planu znakomicie.

W Świeciu urodził się  Andrzej Cichocki filmowiec, którego czternastominutowy film zatytułowany „Las cieni” zdobył nagrodę Gold Remi Award na Międzynarodowym  Festiwalu Filmowym w Houston. Obraz kręcony był w Borach Tucholskich a jedną z głównych ról zagrał związany z toruńskim Teatrem Wilama Horzycy aktor, Paweł Tchórzelski. Ponadto z miasta pochodzi Paulina Walendziak, Anna Bonna, Janusz Józefowicz.

Ze Świecia pochodzi również znana publiczności z jednej z głównych ról w filmie Pawła Borowskiego, „Ja teraz kłamię” (2019), Paulina Walendziak. 

 

 

 

Tu kręcono:

Czterej pancerni i pies
Czterej pancerni i pies

Czterej pancerni i pies

reż. Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski

pełen artykuł

Ważne postacie

Józefowicz Janusz
Janusz_Józefowicz_2

Józefowicz Janusz

biogram
Bonna Anna
Anna Bonna.jp

Bonna Anna

biogram

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Czterej pancerni i pies
Zdjęcie ilustracja

Czterej pancerni i pies

reż. Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski

czytaj dalej

Postacie związane z miejscem:

Józefowicz Janusz

czytaj dalej

Bonna Anna

czytaj dalej