Sulik Bolesław

Urodził się 8 kwietnia 1929 roku w Toruniu, był reżyserem filmów dokumentalnych, redaktorem filmowym, scenarzystą i publicystą.   

Okres II wojny światowej spędził na Podlasiu, a potem w 1946 roku nielegalnie przez Czechosłowację i Austrię wyjechał do Włoch, gdzie stacjonowała 5 Kresowa Dywizja Piechoty w 2 Korpusie Polskim armii gen. Andersa, której dowódcą był jego ojciec Nikodem. Tam Bolesław Sulik wstąpił do wojska i został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Tam w 1948 zdał maturę i rozpoczął, przerwane po roku studia ekonomiczne na uniwersytecie w Cambridge, później studiował nauki humanistyczne na North Western Polytechnic w Londynie. W drugiej połowie lat 50 XX w. nawiązał współpracę z działającymi na terenie Anglii czasopismami emigracyjnymi. Był członkiem kolegium redakcyjnego miesięcznika „Kontynenty”. Współpracował także z radiem Wolna Europa oraz z emigracyjnym miesięcznikiem „Kultura”.

W 1959 roku ukończył kurs techniki filmowej w London School of Film Technique. Tworzył scenariusze i zaangażował się w pracę reżyserską. W 1976 roku wspólnie z Andrzejem Wajdą napisał scenariusz do „Smugi cienia”, filmowej opowieści o oficerze marynarki handlowej, opartej na motywach powieści Josepha Conrada. W filmie w rolę drugiego oficera wcielił się urodzony w Toruniu, Piotr Cieślak.

W 1991 roku dla BBC wyreżyserował i wyprodukował dla BBC dokument „In Solidarity”.  Latem 1991 roku Bolesław Sulik na stałe wrócił do Polski. Rok później wyreżyserował film dokumentalny „Generał”, będący wywiadem rzeką z Wojciechem Jaruzelskim. Zajmował się również redakcją w produkcjach filmowych, m.in..: współpracował z Dorotą Kędzierzawską przy produkcji nagrywanego częściowo w Chełmnie, filmu „Jestem” (2005).

W 1993 roku Bolesław Sulik został członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a w latach 1995-1999 pełnił funkcję jej przewodniczącego. W 2000 roku został członkiem Rady Nadzorczej TVP.

Zmarł w Warszawie 22 maja 2012 roku. Został pochowany na obok grobu rodziców na cmentarzu W Kamiennej Starej, gmina Dąbrowa Białostocka.

 

Wybrana Filmografia

  • 1970 – „Deep end” reż. Jerzy Skolimowski (współautor scenariusza)
  • 1973 – „W kraju i za granicą” – reżyseria
  • 1976 – „Smuga cienia” reż. Andrzej Wajda (współautor scenariusza)
  • 1991 – „In Solidarity” realizacja i produkcja
  • 1992 – „Generał” – reżyseria
  • 2002 – „Polska poza Polską” – reżyseria
  • 2003 – „Zofia Hertz o sobie” – scenariusz i reżyseria
  • 2004 – „Godzina zero” – scenariusz i reżyseria
  • 2005 – „Parę osób, mały czas” reż. Andrzej Barański (redakcja)
  • 2005 – „Jestem” reż. Dorota Kędzierzawska – redakcja
  • 2005 – „Doskonałe popołudnie” reż. Przemysław Wojcieszek ( redakcja)
  • 2009 – „Powrót do Casablanki”- scenariusz i reżyseria

Ważna produkcja:

Jestem
Jestem 2

Jestem

reż. Dorota Kędzierzawska

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach
Chełmno
CHELMNO STARE MIASTO

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Jestem
Zdjęcie ilustracja

Jestem

reż. Dorota Kędzierzawska

czytaj dalej