Pałuki

Pałuki to historyczny i kulturowy region leżący na obszarze województw kujawsko -pomorskiego i wielkopolskiego o niezwykle pięknym i malowniczym krajobrazie polodowcowym, gdzie rozlewa się około 100 jezior.

Na terenie Pałuk znajduje się dziesięć miast: Barcin, Gołańcz, Janowiec Wielkopolski, Kcynia, Łabiszyn, Margonin, Szamocin, Szubin, Wągrowiec, Żnin.

Każde z nich niezwykle urokliwe z bogatą, sięgającą średniowiecza historią.

Pałuki to także urzekający krajobraz doliny Noteci, rzeki przepływającej przez małe pałuckie jeziora, a jej źródło znajduje się na obszarze pomiędzy wsią Szczecin a Bogołomia w gminie Chodecz, na Pojezierzu Kujawskim.

Na mapie województwa znajdujemy wiele akcentów filmowych związanych z Pałukami.

Miasto Szubin założył, niedaleko swojego zamku, Sędziwój Pałuk, czyniąc z niego swoją rezydencję. Pierwszymi jego mieszkańcami byli rzemieślnicy, którzy ze skór, licznych w okolicznych puszczach zwierząt, szyli dla mieszkańców zamku odzienie zwane „szubami” – stąd prawdopodobnie pochodzi późniejsza nazwa Szubin, która powstała dopiero w XVI wieku. Ukształtowany w tym samym czasie herb Szubina przedstawia pelikana karmiącego swoje młode, który swą symboliką nawiązuje do mitologii starożytnej. 21 czerwca 2015 na szubińskim Rynku odsłonięto statuę Pelikana.

Szubin to miejsce urodzenia polskiej aktorki filmowej, teatralnej, dubbingowej, producentki i reżyserki dubbingu, Beaty Kawki, która jest uważana za aktorkę wszechstronną – kameleona: wzruszająca jako nieszczęśliwa matka trojga dzieci w „Na dobre i na złe”, seksowna i do szaleństwa zakochana kochanka Saszy Piłatowa w „Ekstradycji”, charakterystyczna i wścibska, wypacykowana Winiarska w serialu „Marzenia do spełnienia”. Jej kreacja aktorska w filmie Bogusława Lindy „Sezon na leszcza” została uznana za majstersztyk.

Beata Kawka, pochodzi z niewielkiej wsi koło Barcina, oddalonego o niecałe 30 km
od Szubina, miasta również leżącego na Pałukach. Ukończyła I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Pałuki za miejsce akcji swoich filmów wybrał wybitny polski reżyser Jerzy Hoffman, nazywany „wielkim hetmanem polskiego kina”, twórca legendarnych ekranizacji kolejnych części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Odwiedzał je dwukrotnie.

Najpierw podczas ekranizacji Ogniem i Mieczem, wówczas to Biskupin zagrał Sicz Zaporoską. Następnie podczas kręcenia filmu  „Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem”. Pomiędzy 29 sierpnia a 2 września oraz 10 – 19 września 2002 roku ekipa kręciła we wsi Drewno nad Jeziorem Oćwieckim. Powstały tam sceny przeprawy wojsk, wydarzenia w chacie Mirsza, święto Kupały, sceny w chramie Świętowita. Biskupin przepięknie został z kolei sportretowany w scenie rozgrywającej się w zagrodzie Wisza, a jego okolice stworzyły piękne zielone tereny filmowej puszczy.

Przystankiem filmowym filmu Jerzego Hoffmana była również Chomiąża Szlachecka, gdzie w dniach 23 – 28 września kręcono plenery do scen przeprawy wojsk.

Kolejnym reżyserem, który wykorzystał malowniczość i różnorodność Pałuk jest Maciej Bochniak. W swoim filmie „Disco Polo” wykorzystał m.in. Bożejewiczki, piechcińską kopalnię wapienia jurajskiego oraz Niwy. W kamieniołomach wapieniach jurajskich w Piechcinie powstały zdjęcia do filmu Krzysztofa Łukaszewicza „Karbala” i serialu „Misja Afganistan” Grzegorza Kuczeriszki i Macieja Dejczera.

W miasteczku rozrywki Silverado City w Bożejewiczkach, mieszczącym się pod Żninem, ekipa nakręciła liczne sceny z filmu, w tym scenę, w której główni bohaterowie wjeżdżają samochodem do wielkiego wesołego miasteczka, symbolizującego świat disco – polowego show – biznesu. Uzupełnieniem do scen kręconych w Silverado City były plenery w miejscowości Niwy w tym kompleks hotelowy, który znajduje się przy trasie nr 5 Bydgoszcz – Świecie – Gdańsk.

Leżąca nieopodal Pakości, piechcińska kopalnia wapienia jurajskiego pojawia się w pierwszej scenie filmu, kiedy to ekipa górników naftowych dokopuje się do złoża ropy naftowej.

Na Pałukach gościł również Andrzej Seweryn z ekipą , kręcąc swój debiut reżyserski „Kto nigdy nie żył” m.in.: w Wenecji, w zespole pałacowym w Lubostroniu oraz w okolicach Żnina.

 

 

 

Tu kręcono:

Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem
Stara baėš kadry z filmu (7)

Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem

 reż. Jerzy Hoffman

pełen artykuł

Ważne postacie

Kawka Beata
Kawka Beata tof

Kawka Beata

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Warto zobaczyć w pobliżu...

Biskupin
maxresdefault

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem
Zdjęcie ilustracja

Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem

 reż. Jerzy Hoffman

czytaj dalej
Kto nigdy nie żył
Zdjęcie ilustracja

Kto nigdy nie żył

reż. Andrzej Seweryn

czytaj dalej
Karbala
Zdjęcie ilustracja

Karbala

reż. Krzysztof Łukaszewicz

czytaj dalej
Misja Afganistan
Zdjęcie ilustracja

Misja Afganistan

reż. Grzegorz Kuczeriszka (odc. 1),
Maciej Dejczer (odc. 2-13)

czytaj dalej
Disco Polo
Zdjęcie ilustracja

Disco Polo

reż. Maciej Bochniak

czytaj dalej

Postacie związane z miejscem:

Kawka Beata

czytaj dalej