Santor Irena

Irena Santor urodziła się 9 grudnia 1934 roku w Papowie Biskupim, wsi położonej w województwie kujawsko – pomorskim w powiecie chełmińskim, ale już rok później wraz z rodzicami przeniosła się do Solca Kujawskiego i tam się wychowywała. Jest piosenkarką uwielbianą przez kolejne pokolenia słuchaczy, w jej karierze przytrafiły się również epizody filmowe.

Ojciec Ireny Santor został zamordowany w czasie II wojny światowej, ona sama zaś wraz z matką w1948 roku przeniosła się do Polanicy-Zdroju, gdzie jej talent dostrzegła jedna z nauczycielek, która poprosiła przebywającego wówczas w uzdrowisku dyrektora Opery Poznańskiej  Zbigniewa Górzyńskiego o przesłuchanie swojej uczennicy. Te z kolei dał młodej Irenie Santor list ją rekomendujący, założycielowi Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, Tadeuszowi Sygietyńskiemu. I tak od 1951 roku artystka rozpoczęła swoje występy w „Mazowszu”. Śpiewu uczyła się wówczas od primadonny przedwojennego teatru Wielkiego w Warszawie prof. Wandy Wermińskiej.

Karierę solową artystka rozpoczęła w 1959 roku. Artystka jest niekwestionowana Pierwszą Damą Polskiej Piosenki, nagrała ich ponad tysiąc. Wśród nich te niezapomniane, które na trwałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, min.: „Maleńki znak” (1960), „Embarras” (1960) „Powrócisz tu”  (1966), „Tych lat nie odda nikt” (1970) czy „Już nie ma dzikich plaż” (1985). Wielokrotnie występowała i była nagradzana na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie.

W 1961 roku miał swoją premierę film „Przeciw bogom” w reżyserii Huberta Drapelli, w którym wykonywała piosenki. Natomiast w 1962 roku głosu użyczyła Lidii Korsakównie, grającej rolę Jadwigi Piorunowiczowej  w obrazie „Klub Kawalerów” Jerzego Zarzyckiego.

W produkcjach filmowych pojawiła się trzykrotnie. W 1968 roku w komedii muzycznej Stanisława Barei o gwiazdce festiwalu opolskiego zatytułowanej „Przygoda z piosenką”, gdzie wcieliła się w rolę piosenkarki Suzanne Blanche vel Zuzanny Białko.  Rok później wystąpiła w „Koncercie na 707 ulic” w reżyserii Ryszarda Plucińskiego i ostatnio w 2007 roku w serialu „M jak Miłość”, gdzie zagrała samą siebie.

Utwory w wykonaniu Ireny Santor stały się częścią ścieżek dźwiękowych do wielu filmów. M.in.: do „Przygody na Mariensztacie” (1953) Leonarda Buczkowskiego, gdzie w jej wykonaniu słyszymy piosenkę „Jak przygoda to tylko w Warszawie”. Piosenkę „Niby nic” wykorzystano w filmie Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego „Gangsterzy i filantropii” (1962). Kolędy w wykonaniu artystki usłyszymy w filmie Anny Sokołowskiej „Inna” (1976), w którym na ekranie pojawił się również urodzony w Bydgoszczy Leonard Pietraszak. Utwór „Boję się tej miłości” wybrzmiał w „Dniu wielkiej ryby” (1996) Andrzeja Barańskiego, a „Zakochani czekają na maj” w filmie „Warsaw dark” (2011), reżyseria Christopher Doyle.

W 2008 roku Bohdan Kezik zrealizował film dokumentalny poświęcony artystce zatytułowany „Pracowity żywot Ireny Santor”.

 

Wybrana Filmografia

  • 1961 – „Przeciw bogom” reż. Hubert Drapella – wykonanie piosenek
  • 1962 – „Klub kawalerów” reż. Jerzy Zarzycki – wykonanie piosenek
  • 1968 – „Przygoda z piosenką” reż. Stanisław Bareja – obsada aktorska
  • 1969 –  „Koncert na 707 ulic” reż. Ryszard Pluciński – obsada aktorska
  • 2007  – „M jak Miłość” (serial) – obsada aktorska

Ważna produkcja:

M jak miłość
M_jak_Miłość_5

M jak miłość

reż. Krzysztof Łukaszewicz, Kinga Lewińska, Michał Wnuk, Agnieszka Trzos, Michał Węgrzyn

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł
Papowo Biskupie
Papowo Biskupie 5

Papowo Biskupie

pełen artykuł
Solec Kujawski
Solec Kujawski

Solec Kujawski

pełen artykuł

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

M jak miłość
Zdjęcie ilustracja

M jak miłość

reż. Krzysztof Łukaszewicz, Kinga Lewińska, Michał Wnuk, Agnieszka Trzos, Michał Węgrzyn

czytaj dalej