Samochodzik i Templariusze

reż. Hubert Drapella

Serial opowiada o grupie młodych przyjaciół, która wraz z historykiem, głównym bohaterem, detektywem i muzealnikiem – Panem Tomaszem, postanawia zgłębić tajemnice zakonu Templariuszy i odnaleźć ich legendarny skarb.
Wyruszają w podróż, która będzie pełna niesamowitych i zapierających dech w piersiach przygód.

Przygody Pana Samochodzika to od kilkudziesięciu lat obowiązkowa lektura młodych wielbicieli sensacji. Już miliony czytelników doskonale znają dziwaczny samochód i jego właściciela – specjalistę od ratowania skarbów i rozwiązywania zagadek z przeszłości.
20 lutego 1972 roku w Telewizji Polskiej odbyła się premiera serialu „Samochodzik i Templariusze”, opartego na bestsellerowej powieści dla młodzieży pióra Zbigniewa Nienackiego z 1966 roku.

W postać Pana Samochodzika wcielił się Stanisław Mikulski, będący już wówczas wielką gwiazdą, dzięki roli Hansa Klossa w serialu „Stawka większa niż życie”.

Zamek i jeziora

Serialowy zamek mieści się „gdzieś na Pojezierzu Suwalskim”. Ekipa nie pracowała jednak na Suwalszczyźnie. Prawdziwe plenery wykorzystane w serialu ulokowano w Radzyniu Chełmińskim oraz w Okoninie koło Grudziądza.
Poza regionem ekipa pracowała w Malborku.

Filmowy zamek „grają” ruiny zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim,
który był jedną z najpotężniejszych twierdz Państwa Zakonu Krzyżackiego. Do dziś twierdza zachowała się w formie trwałej ruiny. Ujęcia do serialu realizowano również w zachowanej kaplicy zamkowej, z oryginalnymi służkami, wspornikami i kapitelami. To w tych ruinach bohaterowie serialu poszukują tajemnych znaków templariuszy prowadzących do skarbu. Co ciekawe jeszcze do niedawna jeden z takich znaków, narysowany przez ekipę w trakcie realizacji serialu, widoczny był na murze zamkowym.

W ostatnich dwóch odcinkach filmowcy wykorzystali gotycki kościółek w Okoninie koło Grudziądza. To tam ulokowano większość scen z „kościoła w Kortumowie”.
Kilka z nich powstało  również w gotyckim kościele w Radzyniu Chełmińskim.

Jako wykorzystany na ekranie plener podaje się również Jezioro Wieldządzkie znajdujące się we wsi Wieldządz w powiecie wąbrzeskim, położone w odległości kilku kilometrów od Radzynia. Niektóre źródła jednak wskazują na Jezioro Gawłowickie i Jezioro Mełno.

Ciekawostki

  • Lista odcinków serii to: 1. „Po przygodę, 2. „Fałszywy brodacz”, 3. „Tajemnica Bahometa”, 4. „Podziemny labirynt” i 5. „Skarb Templariuszy”
  • Rolę samochodu – amfibii Pana Samochodzika grały dwa egzemplarze pojazdu VW Schwimmwagen. Jeden z nich zatonął w jeziorze w trakcie zdjęć.
    Drugi znajduje się obecnie w „Panzer-Farm”, w Chrcynnie pod Nasielskiem, w prywatnym muzeum techniki wojskowej i Kolekcji Pojazdów Militarnych „Ares” (Wikipedia).
  • Chrzcielnica w „kościele w Kortumowie” nakręcona w kościele w Radzyniu,
    nigdy nie istniała naprawdę. Zbudowano ją na potrzeby filmu.
  • Aktorzy serialu podczas kręcenia filmu mieszkali u mieszkańców Radzynia.
  • Mieszkańcy często grali epizodyczne role, za które płacono od 8 do 10 zł za godzinę pracy.
  • Co roku w Radzyniu odbywa się Rajd śladami Pana Samochodzika i templariuszy.

Metryczka filmu

„Samochodzik i Templariusze”

Polska 1972, serial fabularny

Reżyseria: Hubert Drapella

Scenariusz: Zbigniew Nienacki

Zdjęcia: Wacław Dybowski

Muzyka: Piotr Marczewski

Produkcja: Zespół Filmowy „Nike”

Obsada: Stanisław Mikulski, Grażyna Marzec, Ewa Szykulska, Danuta Szaflarska, Roman Mosior, Stefan Niemierowski i inni.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Radzyń Chełmiński
Radzyn 2

Radzyń Chełmiński

pełen artykuł