Rucińska Wanda

Urodziła się 12 lutego 1919 roku w Łęczycy, mieście obecnie położonym w województwie łódzkim. W 1920 roku wraz z rodzicami przeniosła się do Bydgoszczy i tu właśnie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. W 1928 roku została uczennicą gimnazjum w klasie o profilu humanistycznym.

Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1937 roku Wanda Rucińska rozpoczęła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. Po dwóch latach przerwała studiowanie z powodów zdrowotnych i materialnych. Po wybuchu II wojny światowej Wanda Rucińska pracowała najpierw jako robotnica w bydgoskiej Fabryce Wyrobów Metalowych „Fema”, a w 1941 roku przeniosła się do Warszawy i tam pracował w fabryce obuwia „Leo”. Po upadku powstania warszawskiego wróciła do Bydgoszczy.

Po zakończeniu wojny rozpoczęła naukę w Szkole Dramatycznej, powołanej w Bydgoszczy z inicjatywy Aleksandra Rodziewicza, ówczesnego dyrektora Teatru Polskiego. To właśnie na deskach teatru Polskiego miał miejsce debiut aktorski Wandy Rucińskiej, w październiku 1945 roku zagrała rolę Meli w „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Rok później w 1946 roku zdała egzamin aktorski przed komisją PWST w Łodzi, komisji przewodniczył Leon Schiller.

Od 1947 roku, przez 15 lat pracowała w połączonych Teatrach Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy – Toruniu. Grała role m.in. w „Obronie Ksantypy”, „Rewizorze” Mikołaja Gogola, „Domu Laki” Henrika Ibsena czy wreszcie w repertuarze Witkacowskim, w „Małym dworku” czy „Nowym Wyzwoleniu”

Pa początku lat sześćdziesiątych XX w., porzuciła bydgoską scenę i w sezonie 1961/1962 występowała na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, a potem w latach 1963-1964 była aktorką Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. J. Słowackiego w Koszalinie. O 1963 do 1969 roku związała się ze scenami Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie. Na Kujawy i Pomorze wróciła w 1969 roku i do 1976 roku występowała w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, potem wróciła do Bydgoszczy i do zakończenia kariery w 1992 roku grała w Teatrze Polskim.

W 1972 roku w aktorskiej karierze Wandy Rucińskiej odnajdujemy jedyny epizod filmowy, kiedy to zagrała drugoplanową rolę w filmie Krzysztofa Zanussiego „Hipoteza”.

Prywatnie związana była z aktorem teatralnym i filmowym, którego imię nosi obecnie Teatr Polski w Bydgoszczy, Hieronimem Konieczką. Zmarła 1 października 2006 roku w Sopocie.

 

Wybrana Filmografia

  • 1972 – „Hipoteza” reż. Krzysztof Zanussi

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł
Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach