Republika. Narodziny legendy

reż. Ryszard Kruk

„Aż trudno uwierzyć, że nikt wcześniej nie zrobił takiego filmu” – te słowa Ryszarda Kruka, reżysera filmu najlepiej podsumowują przedsięwzięcie, jakiego się podjął.

Od połowy lat 70 – tych w Toruniu działało prężne, alternatywne i studenckie środowisko artystyczne, skupione wokół klubu studenckiego Od Nowa.
W tym tyglu twórczym grupa znajomych zakłada zespół Res Publica.
Film opowiada o mało znanych początkach, kiedy zespół założony przez Wiesława Rucińskiego, znanego potem jako Jan Castor, przeistoczył się w Republikę, której liderem został Grzegorz Ciechowski. Historia kończy się w momencie rozpadu pierwszego składu grupy w 1986 roku. To solidnie zrobione niezależne kino dokumentalne, zrealizowane z niewielkim budżetem. Reżyser zaproponował autorską impresję, naszkicowaną kamerą. W filmie wykorzystano ciekawe i mało znane archiwa filmowe, jak i muzyczne oraz niektóre, niepublikowane wcześniej, zdjęcia zespołu
Res Publica.

Gdzie to kręcono?

W filmie wykorzystano różne lokalizacje związane z twórcami Republiki. W tym kilka toruńskich, m.in.: Klub Od Nowa na ul. Gagarina 37a, czy prywatną salę prób Sławomira Ciesielskiego perkusisty zespołu. Zdjęcia zrealizowano też w mieszkaniu znanego muzyka Bogdana Hołowni.
Ponadto w filmie wykorzystano również CSW „Znaki Czasu”, Piwnice Dworu Artusa, CKK Jordanki, Zbór Ewangelicki na Nowym Rynku, Klub NRD.


Metryczka filmu

„Republika. Narodziny legendy”

Polska 2017, 52’

Reżyseria: Ryszard Kruk

Scenariusz: Ryszard Kruk

Zdjęcia: Kajetan Pochylski, Ryszard Kruk, Wojciech Budny

Producent: Krzysztof Wachowiak

Produkcja: Fundacja Nie.Art

Obsada: Grzegorz Ciechowski, Sławomir Ciesielski, Paweł Kuczyński, Andrzej Ludew, Anna Skrobiszewska, Waldemar Rudziecki , Grzegorz Kopcewicz, Zbigniew Ostrowski, Andrzej „Kobra” Kraiński i inni.

http://www.republikafilm.pl
https://www.facebook.com/republika.narodziny.legendy/

Ważne postacie

Ciechowski Grzegorz
Ciechowski-1-2

Ciechowski Grzegorz

biogram
Kruk Ryszard
24130358918_d5eae2c39e_o (1)

Kruk Ryszard

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Ciechowski Grzegorz

czytaj dalej

Kruk Ryszard

czytaj dalej