Proch Robert

Urodził się 9 lipca 1986 roku w Bydgoszczy, znany był również pod pseudonimem Tone. Był malarzem, artystą streetartowym oraz twórcą filmów animowanych. Jego prace wystawiane były w galeriach na całym świecie m.in.: w Rzymie, Los Angeles, Paryżu, Miami, czy na wystawie indywidualnej w londyńskiej galerii Steve’a Lazaridesa w 2014 roku.

W 2005 roku ukończył bydgoskie Liceum Plastyczne im. Leona Wyczółkowskiego, a potem studiował na Wydziale Komunikacji Medialnej, specjalność animacja na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, studia ukończył w 2010 roku. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych artystów street artu młodego pokolenia. Jego prace powstawały na murach polskich, fińskich czy francuskich budynków. Dwa jego bliźniacze murale można podziwiać w Łodzi , przy ul. Morcinka 2 i Morcinka 4.

Robert Proch był również twórcą i reżyserem filmów animowanych. W swoim dorobku ma m.in.: etiudy „Fugu” (2008), „Wirus” (2009) czy nagrodzoną w Rio de Janerio na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Curta Cinema „Galerię” (2010).

Zmarł w 17 lipca 2017 roku w Poznaniu i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy.

 

 

Wybrana Filmografia

  • 2008 – „Fugu”
  • 2009 – „Wirus”
  • 2010 – „Galeria”

 

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Curta Cinema Rio de Janeiro , Nagroda dla najlepszego filmu animowanego „Galeria”; Festiwal Filmów Animowanych „Animocje”, Bydgoszcz II nagroda „Galeria”

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł