„Prawo i pięść” to wyjątkowy film w historii polskiego kino, wyreżyserowany przez Jerzego Hoffmana i Krzysztofa Skórzewskiego w roku 1964.
Powszechnie nazywany jest „pierwszym polskim westernem”. I chociaż wcale nie dzieje się na Dzikim Zachodzie, tylko w 1945 roku na tzw. „Ziemiach Odzyskanych”, to faktycznie akcja przypomina amerykańskie filmy kowbojskie.
W roli głównej wystąpił Gustaw Holoubek, który wcielił się we wspomnianego „jedynego sprawiedliwego”, czyli odpowiednika szeryfa z Dzikiego Zachodu.
Oprócz znakomitego scenariusza, opartego na powieści Józefa Hena i świetnej roli Holoubka, w filmie zagrali inni wybitni polscy aktorzy m.in. Wiesław Gołas,
Ryszard Pietruski i Zdzisław Maklakiewicz.
Najwięcej ujęć powstało na Rynku Nowomiejskim oraz odchodzących od niego uliczkach zwłaszcza przy ul. Ślusarskiej. Zdjęcia realizowano też na ul. Podmurnej, Ciasnej i Mostowej.
Władze Torunia odsłoniły na Rynku Nowomiejskim specjalną instalację, upamiętniający film tzw. „wózek repatrianta” projektu Karola Furyka i Małgorzaty Więcławskiej z Autorskiej Pracowni Form Przestrzennych w Poznaniu
oraz odrestaurowały stary słup ogłoszeniowy. Został on pokryty wielkoformatowymi fotosami z „Prawa i pięści”. Słup stoi w tym samym miejscu, co słup ogłoszeniowy,
który możemy oglądać w filmowej scenie potyczki „szeryfa” i szabrowników.
Metryczka filmu
„Prawo i pięść”
Polska 1964, 92′
Reżyseria: Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
Scenariusz: Józef Hen,
Zdjęcia: Jerzy Lipman
Muzyka: Krzysztof Komeda
Producent: Wilhelm Hollender
Produkcja: Zespół Filmowy „Kamera”
Obsada: Gustaw Holoubek, Zofia Mrozowska, Hanna Skarżanka, Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz i inni.
Nominacja Złota Kaczka dla najlepszej piosenki „Nim wstanie dzień” (2007), nominacja Złota Kaczka w kategorii najlepsze polskie filmy sensacyjne i ich reżyserzy dla Edwarda Skórzewskiego i Jerzego Hoffmana (2012) i inne.
Miejsca w regionie, związane z produkcją: