Piotrków Kujawski

Piotrków Kujawski, miasto położone w malowniczej części Kujaw. Pierwsze wzmianki o miejscowości o takiej nazwie pochodzą z 1259 roku. Miasto zwane było dawniej Piotrkowem lub Piotrkowem Żydowskim.

Prawa miejskie otrzymał na podstawie przywileju wydanego 24 listopada 1730 roku przez Augusta III Sasa. Miasto było ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym z silnym zapleczem rolniczym. Po drugim rozbiorze Polski w 1793 roku znalazło się w granicach państwa pruskiego. Potem w latach 1807-1815 było częścią Księstwa Warszawskiego, a następnie po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku miasto znalazło się w granicach Królestwa Polskiego. W 1870 roku Piotrków utracił prawa miejskie. Po I wojnie światowej wrócił w granice Rzeczpospolitej. W 1933 roku przez miasto poprowadzono linię kolejową łączącą Śląsk z Gdynią, w  ramach tzw. magistrali kolejowej. Prawa miejskie Piotrków Kujawski odzyskał w 1998 roku.

Do najważniejszych zabytków Piotrkowa Kujawskiego należą m.in.: kościół parafialny Św. Jakuba z XVI wieku i park z drugiej połowy XIX wieku, obecnie park miejski.

W Piotrkowie Kujawskim urodził się Bob Lewandowski właściwie Bronisław Robert Lewandowski, który w 1977 roku zagrał w filmie Sylwestra Chęcińskiego „Kochaj albo rzuć”, będącego częścią trylogii „Sami swoi” rolę polskiego adwokata o nazwisku Wrzesień, zmuszonego do zmiany nazwiska na September.

Ważne postacie

Lewandowski Bob
Bob Lewandowski

Lewandowski Bob

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Postacie związane z miejscem:

Lewandowski Bob

czytaj dalej