Ostromecko

Ostromecko to wieś położona na Wysoczczyźnie Chełmińskiej oraz częściowo w Dolinie Wisły, a otaczają ją m.in. malownicze rezerwaty: Wielka Kępa Ostromecka, Las Mariański, Reptowo, Mała Kępa Ostromecka.

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1222 roku. Przeprowadzone badania archeologiczne odkryły jednak, pozostałości cmentarzyska z okresu halsztadzkiego (około 700 – 400 lat p.n.e.), co potwierdza istnienie na tym terenie pierwszych osad ludzkich.

Najcenniejszym obiektem we wsi jest Zespół Pałacowo–Parkowy. Miano zabytku zyskał Pałac Stary (Mostowskich), zbudowany około 1730 roku w stylu saskiego rokoka z sąsiadującym parkiem oraz tarasem widokowym. W Zespole znajduje się również urokliwy późnoklasycystyczny Pałac Nowy, wzniesiony w 1849 roku według projektu pracowni Karola Fryderyka Schinkela, wraz z zespołem tarasów i mauzoleum rodziny Schönborn – Alvensleben oraz z dobudowanym w XIX wieku Pałacykiem Myśliwskim.

Mieszczący się tu zabytkowy park pałacowy, zaprojektowany przez pruskiego ogrodnika królewskiego Petera Josepha Lennego w stylu angielskim, o powierzchni ponad 35 ha, posiada niezwykłe walory przyrodnicze. Skupia on bowiem ponad 4500 drzew, z czego aż 64 uznanych zostało za pomniki przyrody. Na szczególną uwagę zasługują: XVIII-wieczny park włoski z tarasami w otoczeniu Pałacu Starego
oraz XIX – wieczny park krajobrazowy w stylu angielskim okalający od zachodu Pałac Nowy. Na wzniesieniu obok zespołu pałacowego znajduje się, przebudowany w latach 1763-1764 Kościół pw. Św. Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela z XIV wieku, z barokową wieżą.

Przepiękne wnętrza Pałacu Starego zostały wykorzystane w filmie „Trędowata” w reżyserii Edwarda Puchalskiego i Józefa Węgrzyna, który powstał na podstawie powieści Heleny Mniszkówny, w 1926 roku. To pierwsza ekranizacja tej powieści, w której zagrała gwiazda ówczesnego srebrnego ekranu – Jadwiga Smosarska.

Dziś w Pałacu Barokowym mieści się kolekcja fortepianów. Utworzono ją w 1978 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Filharmonii Pomorskiej, Andrzeja Szwalbego.

Jej założeniem było przedstawienie rozwoju fortepianu w XIX wieku, jego formy zewnętrznej, mechanizmu, aparatu dźwiękowego i brzmienia. Przez wiele lat istniała jako kolekcja Filharmonii Pomorskiej. Po burzliwych latach przemian polityczno-ekonomicznych Polski na przełomie XX i XXI w. została przejęta przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i ulokowana, zgodnie z dawną wizją dyrektora Szwalbego, w kompleksie pałacowym w pobliskim Bydgoszczy, Ostromecku.

Obecnie w kolekcji podziwiać można m.in.: fortepiany stołowe, skrzydłowe, pianina i instrumenty mieszane.

Ostromecko jest dziś miejscem wielu wydarzeń i spotkań kulturalnych.

Najnowszym filmem, który był kręcony w Ostromecku jest znakomita produkcja w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego ,,Wesele„.

Tu kręcono:

Trędowata
Tr©dowata - Ostromecko Paąac Stary lub Nowy (1)

Trędowata

reż. Edward Puchalski

pełen artykuł

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Produkcje filmowe, zwiazane z tym miejscem:

Trędowata
Zdjęcie ilustracja

Trędowata

reż. Edward Puchalski

czytaj dalej
Wesele
Zdjęcie ilustracja

Wesele

reż. Wojciech Smarzowski

czytaj dalej