Ostatnie kino

reż. Kajetan Pochylski

„Ostatnie kino” to film krótkometrażowy w reżyserii Łukasza Kajetana Pochylskiego, multifunkcjonalnego artysty związanego z Toruniem , który w swej twórczości odwołuje się do lokalnych motywów. 

Pochylski stosując innowacyjne i niespotykane metody produkcji filmu stworzył autorski i nietuzinkowy obraz. Film to historia zainspirowana starym projektorem Elew 16 mm z Łódzkich Zakładów Kserotechnicznych. Tematem filmu jest historia dziadka artysty Jerzego, który – jak mówi babcia – prowadził ostatnie kino oświatowe w Polsce. Film budowany jest za pomocą opowieści babci Krystyny, mówiącej o kinie, dziadku i życiu. Narratorem w tej opowieści jest syn artysty Tymon, a w rolę dziadka Jerzego wcielili się tata Witold oraz syn (jako dziadek, gdy był dzieckiem). Obraz został zrealizowany autorską metodą, łączącą w sobie techniki cyfrowe i analogowe. Powstały film jest efektem nawarstwień. Został wykonany za pomocą kamery cyfrowej oraz typowych narzędzi rysunkowych, malarskich, graficznych. Podczas realizacji filmu powstało około 8200 ręcznie wykonanych klatek.

 

Artysta tak opowiada o swoim projekcie:
,,Moim zamiarem było stworzenie czegoś niekonwencjonalnego, innego od klasycznego współczesnego zapisu cyfrowego, w sposób twórczy łączącego ze sobą dwie technologie filmowe: technikę zapisu analogowego z technikami zapisu cyfrowego. Celem było również doprowadzenie procesu tworzenia filmu autorskiego do formy rękodzieła. Ostatecznie fragment filmu został zapisany na taśmie filmowej 16 mm i zostanie odtworzony podczas premiery z projektora, którym mój dziadek wyświetlał 40 lat temu filmy”.

Kajetan Pochylski to rysownik, operator filmowy, montażysta telewizyjny, scenarzysta i reżyser. Jego twórczość i zaangażowanie opiera się na lokalnym patriotyzmie i silnych związkach ze swoim macierzystym regionem, gdzie żyje i tworzy.  Absolwent Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz AMA Film Academy w Krakowie, doktor w dziedzinie sztuki.  Zajmuje się filmem dokumentalnym, autorskim filmem eksperymentalnym. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie filmowej. Jego dokumenty brały udział w festiwalach w Polsce oraz poza granicami kraju, zdobywając na nich szereg nominacji i nagród.

Film pokazywany był nie tylko na wielu festiwalach w kraju i zagranicą, gdzie zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, ale również w kinach, m.in. we Wrocławiu, Iranie, łodzi, USA, Egipcie, Ukrainie i innych.

Metryczka filmu

Ostatnie kino

Polska 2019, 12’

Reżyseria: Kajetan Pochylski

Scenariusz: Kajetan Pochylski

Animacja: Kajetan Pochylski

Montaż:Kajetan Pochylski

Zdjęcia:Kajetan Pochylski

Muzyka: Maciej Tacher

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, Opole, Lift-Off Sessions 2020, Buckinghamshire (Anglia), Rising Of Lusitania Anima Doc Film Festival 2020, Gdańsk, Animocje 2020, Bydgoszcz, Animator 2020, Poznań, 66. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych Okfa w Koninie 2020 – Nagroda Wyróżnienie W Kategorii Film Niezależny, Coca Cola Plaza W Tallinnie, W Ramach Pöff Shorts (Estonia), Mda/Iad 2020 Międzynarodowego Dnia Animacji 2020 I 60. Urodzin Asifa , Linoleum Contemporary Animation And Media Art Festival. (Ukraina, Kijów), O!Pla 8 Ogólnopolski Festiwal Animacji 2020, Łódź: I Nagroda W Kategorii Off&Go, Nagroda Specjalna: Nominacja Do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego Im. Jana Machulskiego W Kategorii Najlepszy Film Animowany: Nagroda Specjalna: Zaproszenie Do Konkursu Głównego 66. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych Okfa (Konin 2020): Nagroda Specjalna: Wyróżnienie Na Wynos Od Internautów i inne.

 

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach