Negatyw

reż. Robert Wichrowski

Głównym bohaterem filmu jest Karol Weber, który urodził się w połowie lat 70.
Karola poznajemy w trzech ważnych momentach jego życia – w wieku 7. lat, kiedy opuściła go matka, w wieku 18. lat kiedy przeżył swoją pierwszą miłość
i współcześnie, w wieku 47 lat, kiedy świętuje 25. lecie pracy fotoreportera. Po wystawie Karol dowiaduje się o śmierci ojca. Udaje się w podróż, by go pochować. W nocnej eskapadzie pociągiem wracają do niego wspomnienia z ważnych i traumatycznych momentów życia. To swego rodzaju katharsis, a właściwie droga przez czyściec. Podróż do rodzinnego miasteczka jest pełna niespodzianek na pograniczu jawy i snu, w której Karol spotyka postaci z przeszłości – matkę, ojca, swoją pierwszą szkolną miłość Alinę i Adama, przyjaciela, którego zdradził. To, co widział Karol, co pamięta okaże się inne od tego co rzeczywiście się wydarzyło. Pada pytanie – czy Karol pojmie przeszłość, czy znajdzie prawdę, czy będzie tkwił w stworzonej przez siebie historii?
Film miał swoją premierę w czerwcu 2022 roku.

 

Bydgoszcz i Ostromecko w filmie

Scenariusz filmu powstał na podstawie książki ,,Wyspa” Dmitrija Strelnikoffa i w przeważającej mierze kręcony był w Bydgoszcz we wrześniu i w grudniu 2021 roku. Wykorzystane zostały takie lokalizacje, jak m.in.: bulwary nad Brdą, Stary Rynek, Miejskie Centrum Kultury, Dworzec Główny PKP, Ulica Mostowa i Starorzecze Wisły w Fordonie. Ponadto wykorzystano również malownicze plenery w Ostromecku.

Metryczka filmu

,,Negatyw”, Polska 2022, 75′

Reżyseria: Robert Wichrowski

Scenariusz: Robert Wichrowski

Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak

Muzyka: Karolina Rec

Produkcja: Faun Film

Obsada: Anna Próchniak, Michał Gadomski, Anita Jancia, Wojciech Chorąży, Małgorzata Pieczyńska i inni.

Nagrody i wyróżnienia
Brno Film Festival – Nagroda za reżyserię, Salento International Film Festival – Nagroda za rolę pierwszoplanową dla Michała Gadomskiego.

Ważne postacie

Wichrowski Robert
37186244694_d09d81cc9a_o

Wichrowski Robert

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł
Ostromecko
ostromecko

Ostromecko

pełen artykuł

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Wichrowski Robert

czytaj dalej