Marcinkowski Dawid

Dawid Marcinkowski, pochodzący z Torunia reżyser, jest twórcą pierwszego polskiego pełnometrażowego filmy interaktywnego „Sufferosa”. Wraz z fotografką Katarzyną Kifert tworzy duet Kissinger Twins i pracuje dla agencji Unit 9.

Film „Sufferosa” został zaprezentowany w 2009 roku na Festiwalu „Pole Wyobraźni” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Jego finalna wersja ukazała się dopiero rok później, w 2010 roku, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu. W „Sufferosie” to widz decyduje o przebiegu akcji. Jego wybory mają wpływ na rozwój fabuły oraz na zakończenie historii. Film posiada trzy różne zakończenia i złożony jest ze 110 interaktywnych scen, które zmieniają się. Produkcja filmu trwała trzy lata i wystąpili w nim między innymi Beata Tyszkiewicz i Jacek Fedorowicz.

Kolejnym projektemreżysera jest stworzony w duecie z Kifert i Andrzejem Smolikiem – „The Trip”.Tym razem powstał nie tylko film interaktywny na komputery, tablety i telefony, ale także 10 minutowy transmedialny film kinowy oraz zdjęcia wielkoformatowe autorstwa Kasi Kifert. Powstała również płyta z soundtrackiem Andrzeja Smolika, limitowana seria kaset VHS oraz strona internetowa.Do powstania filmu „The Trip” twórców zainspirowało spotkanie z amerykańskim reżyserem Jackiem Torrancem, który przyznał, że słynne lądowanie Amerykanów na Księżycu było mistyfikacją i to właśnie on otrzymał od NASA propozycję zrealizowania filmu z lądowania, którą przyjął.

Dawid Marcinkowski w swoich filmach łączy klasyczne formy filmowe z nowoczesnymi technologiami, które oparte są na interakcji z odbiorcą. W swojej karierze realizował także projekty reklamowe dla znanych marek, np. Hondy, Samsunga czy Philipsa oraz teledyski dla Smolika czy Marii Peszek. Od 2018 roku reżyser wraz z Katarzyną Kifert tworzą interaktywną serię filmową na Instagramie noszącą tytuł „@Sufferosa”.

Wybrana filmografia

  • 2010 – „Sufferosa”
  • 2013 – „The Trip”

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Webby Awardsw kategorii „Filmy i wideo online” – nominacja „Sufferosa”, Webby Awardsw kategorii „Najlepsze wykorzystanie interaktywnego wideo”– nagroda za film „The Trip”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest 2013 – Flisak, Webby Awards w kategorii „Sztuka Społeczna i rozrywka (seriale i kampanie)” – nagroda dla serii „@Sufferosa”

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach