M jak miłość

reż. Krzysztof Łukaszewicz, Kinga Lewińska, Michał Wnuk, Agnieszka Trzos, Michał Węgrzyn

Najpopularniejszy polski serial obyczajowy przedstawia losy kilkupokoleniowej rodziny Mostowiaków.

Historia rozpoczyna się od poznania starszego małżeństwa Lucjana i Barbary, którzy świętują 40. rocznicę ślubu, w swoim domu w Grabinie, wraz z czwórką dorosłych już dzieci. Małgosia, najmłodsza z rodzeństwa, niestety nie dostaje się na studia, co bardzo przeżywa. Z Niemiec, po roku, do domu wraca jedyny syn Marek, z kolei Marta rozwija swoją sędziowską karierę, wychowując samotnie syna w Warszawie. Trzecia córka Mostowiaków Maria razem z mężem oraz bliźniakami Piotrem i Pawłem (Marcin i Rafał Mroczek) żyje w małej miejscowości Gródku.

W serialu zagrała między innymi pochodząca z Torunia, znana aktorka Małgorzata Kożuchowska, która w latach 2000-2011 wcielała się w postać Hanki Mostowiak. Od 2019 roku w „M jak Miłość” występuje urodzony także w Toruniu Sławek Uniatowski, grający rolę Leszka Krajewskiego.

Pomysłodawczynią i scenarzystką serialu w latach 2000-2007 była znana pisarka Ilona Łepkowska.

Lubostroń, Wenecja, Żnin

Odc. 1158, 1159

 W odcinkach 1158-1159 serialu można znaleźć ujęcia kręcone w Lubostroniu, Wenecji i Żninie położone na terenie Pałuk, w województwie kujawsko-pomorskim. Wszystko za sprawą krótkiej wycieczki, którą organizuje dla swojej żony i córki Paweł Zduński (Rafał Mroczek). Sceny nakręcono w zabytkowym pałacu w Lubostroniu, gdzie bohater zdecydował się przygotować sesję zdjęciową dla swojej żony i w Żninie, w którym rodzina odwiedza cukiernię na ulicy Śniadeckich oraz rynek z zabytkową Basztą. Nagrane zostały także sceny pod zamkiem Mikołaja Nałęcza w polskiej wsi Wenecji. Co ciekawe, w odcinkach pojawili się też statyści – mieszkańcy Żnina i okolic.

Ciekawostki

  • Zdjęcia do serialu wystartowały 25 sierpnia 2000 roku.
  • Pierwszy odcinek wyemitowano 4 listopada 2000 roku na antenie TVP2.
  • Serial liczy już 1522 odcinki.
  • Akcja rozgrywa się w Piasecznie, Warszawie, a także we wsi Grabina, Lipnicy
    i Gródku.
  • Dom w Grabinie jest jedynie dekoracją, a wszystkie sceny wewnątrz domu kręcone są w hali zdjęciowej.

Metryczka serialu

„M jak miłość”

Polska 2000 – 2020, serial

Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz, Kinga Lewińska, Michał Wnuk, Agnieszka Trzos, Michał Węgrzyn i inni

Scenariusz: Alina Puchała, Marta Kuszewska, Paweł Jurek i inni

Zdjęcia: Piotr Bernat, Tomasz Wójcik, Jan Budzowski i inni

Muzyka: Sebastian Krajewski

Produkcja: MTl Maxfilm

Obsada: Rafał Mroczek, Marcin Mroczek, Teresa Lipowska, Katarzyna Cichopek, Anna Mucha, Mikołaj Roznerski, Barbara Kurdej-Szatan, Dominika Ostałowska, Robert Moskwa, Małgorzata Pieńkowska, Sławomir Uniatowski i inni

Wybrane nagrody

Telekamera – nagroda w kategorii serial obyczajowy i aktorka dla Małgorzaty Kożuchowskiej (2004), Telekamera – nagroda w kategorii serial obyczajowy, aktor (Witold Pyrkosz) i aktorka (Małgorzata Kożuchowska) w 2005 r., Telekamera – nagroda w kategorii serial obyczajowy (2006), Platynowa Telekamera (2007), Telekamera – nagroda w kategorii aktorka dla Barbary Kurdej-Szatan (2015), Telekamera – nagroda w kategorii aktor dla Mikołaja Roznerskiego (2020)

Ważne postacie

Kożuchowska Małgorzata
TOFIFEST

Kożuchowska Małgorzata

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Wenecja
29087839553_d93bfa8d49_o
Lubostroń
29631312811_34f9b04599_o

Lubostroń

pełen artykuł
Pałuki
Bozejewicki 4

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Kożuchowska Małgorzata

czytaj dalej