Lipno

Początki Lipna datuje się na wczesne średniowiecze ze względu na znaleziska z tamtego okresu, które wskazują na istnienie punktu strategicznego na terenie współczesnego miasta. Prawa miejskie Lipno uzyskało 1349 w roku.

Istnieją dwie teorie na pochodzenia nazwy miasta: jedna, która źródło upatruje jako nawiązanie do puszczy lipowej porastającej okolice i druga wskazująca na pochodzenie od słowa „lippe”, które było określeniem lepki, od pobliskich bagien i trzęsawisk.

Centralnym punktem miasta jest rynek, którego zabudowa jest w większości klasycystyczna, z pierwszej połowy XIX wieku, z wyróżniającą się budowlą jaką jest niewątpliwie Ratusz Miejski wzniesiony w 1836 roku w stylu późnoklasycystycznym. Zwieńczeniem ratusza jest czteroboczna wieżyczka, na której wierzchołku znajduje się rzeźba aniołka – trębacza, wykonana najprawdopodobniej przez miejscowego blacharza Jerzego Chalupca, ojca sławnej aktorki Poli Negri.

Lipno jest miastem narodzin wielkiej polskiej aktorki – Barbary Apolonii Chalupiec –Poli Negri, gwiazdy polskiego, niemieckiego i amerykańskiego kina oraz jednej z pierwszych wielkich gwiazd kina światowego, zwłaszcza filmu niemego.

W Lipnie mieści się Izba Pamięci Poli Negri, która została otwarta 24 października 2005 roku podczas uroczystości związanych z odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej aktorce. Inicjatorką powstania muzeum była miejscowa nauczycielka Dorota Łańcucka. Część eksponatów muzeum przekazał Alojzy Bukolt – przedwojenny bydgoski filmoznawca i wielbiciel talentu polskiej aktorki.
Izba mieści się w budynku Miejskiego Centrum Kultury, a prowadzi ją Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri, które od 12 lat co roku organizuje Przegląd twórczości filmowej: „Pola i inni”. Izba w swych zbiorach posiada liczne fotografie aktorki, publikacje na jej temat, dokumenty, listy i wiele innych cennych pamiątek. W placówce obok eksponatów, można również obejrzeć ocalały fragment amatorskiego filmu przedstawiającego Polę Negri i Charliego Chaplina. Z Lipna pochodzi również Aleksander Kalinowski i Małgorzata Sadowska.

 

Ważne postacie

Negri Pola
Pola Negri

Negri Pola

biogram
Kalinowski Aleksander
Aleksander Kalinowski IT2

Kalinowski Aleksander

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Warto zobaczyć w pobliżu...

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Postacie związane z miejscem:

Negri Pola

czytaj dalej

Kalinowski Aleksander

czytaj dalej

Sadowska Małgorzata

czytaj dalej