Lewandowski Bob

Właściwie Bronisław Robert Lewandowski, urodził się 13 maja 1920 roku w Piotrkowie Kujawskim, był dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, aktorem i działaczem polonijnym.

Przed II wojną światową rozpoczął studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie, które ukończył w czasie wojny, kiedy instytut działał w podziemiu. Był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim, był również autorem powstańczej piosenki „Marsz Żoliborza”. Po upadku powstania trafił do obozów jenieckich, skąd został uwolniony przez wojska alianckie. Wybrał emigrację początkowo mieszkał w Anglii, a potem od 1951 roku w Stanach Zjednoczonych. Najpierw w Nowym Jorku, potem w Detroit, a od 1953 roku w Chicago, gdzie przez dwa lata studiował dziennikarstwo na Columbia College Chicago. W 1957 roku rozpoczął pracę w sieci telewizyjnej ABC, gdzie najpierw redagował program rozrywkowy „Polka-go-Around”, a później nominowany do nagrody Emmy, „Press International” .

W 1964 roku stworzył pierwszy w Stanach Zjednoczonych polskojęzyczny program telewizyjny, odbierany przez widzów w Chicago, Milwaukee i South Bend, „The Bob Lewandowski Show”. Przez wiele lat był aktorem w teatrze „Nasza Reduta” w Chicago.

Bob Lewandowski był członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej, angażował się społecznie m.in.: na rzecz „Solidarności” i pomocy dzieciom w Polsce i Związku Radzieckim.

W 1777 roku zagrał w filmie Sylwestra Chęcińskiego „Kochaj albo rzuć”, będącego częścią trylogii „Sami swoi” rolę polskiego adwokata o nazwisku Wrzesień, zmuszonego do zmiany nazwiska na September.

Bob Lewandowski umarł 16 września 2006 roku w Chicago i został pochowany na Cmenatrzu św. Wojciech w Niles (Illinois).

 

Wybrana Filmografia

  • 1977 – „Kochaj albo rzuć” reż. Sylwester Chęciński