Kydryński Lucjan

Lucjan Kydryński urodził się 6 stycznia 1929 roku w Grudziądzu i  był dziennikarzem oraz publicystą, konferansjerem oraz prezenterem scenicznym.

Julian Kydryński wykładowca filologii klasycznej i języka niemieckiego, zawodowo przenosił się z miejsca na miejsce i akurat w 1929 roku przebywał
w Grudziądzu, gdzie na świat przyszedł jego najmłodszy syn Lucjan. Już rok później cała rodzina przeniosła się do Krakowa, gdzie w 1951 roku Lucjan Kydryński ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Był wieloletnim felietonistą w Przekroju. Jako konferansjer prowadził liczne festiwale
i koncerty. Zapowiadał polskie występy największych gwiazd lat 60 i 70. m.in.: Marleny Dietrich, Charlesa Aznavoura czy Jacquesa Brela. Przez wiele lat jako prezenter sceniczny prowadził Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu i Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie.

Obok działań estradowych Lucjan Kydryński był również pisarzem. Jest autorem kilkunastu książek m.in.: monografii George’a Gershwina, Johanna Straussa czy duetu fortepianowego „Marek i Wacek”.

Lucjan Kydryński ma na swoim koncie również trzy epizody filmowe.
W 1965 roku u Jerzego Gruzy w kultowym serialu „Wojna domowa”, zagrał rolę konferansjera. Potem w 1968 roku w filmie „Przygoda z piosenką” Stanisława Barei zagrał samego siebie jako prowadzący festiwal w Opolu. Trzecim filmem w którym zagrał była komedia w reżyserii Jerzego Ziarnika „ Kłopotliwy gość” (1971).

Lucjan Kydryński zmarł w Warszawie 9 września 2006 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

Wybrana Filmografia

  • 1965 –  „Wojna domowa” reż. Jerzy Gruza (serial)
  • 1968 – „Przygoda z piosenką” reż. Stanisław Bareja
  • 1971 – „Kłopotliwy gość” reż. Jerzy Ziarnik

 

 

 

 

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Grudziądz
DCIM103GOPRO

Grudziądz

pełen artykuł