Pesta Krystian

Krystian Pesta to aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, który urodził się 18 lipca 1992 roku w Toruniu. W pierwszej klasie szkoły gimnazjalnej rozpoczął zajęcia teatralne Studia P. w toruńskim Młodzieżowym Domu Kultury, w których uczestniczył aż do matury. Po której wyjechał na studia do Łodzi, gdzie w 2017 roku ukończył Szkołę Filmową.

Aktor od 2016 do 2018 roku grał na deskach Teatru Ludowego w Krakowie. Wystąpił tam między innymi w spektaklu „Panna Julia” wyreżyserowanego przez Radka Stępnia oraz w spektaklu Małgorzaty Bogajewskiej „Rewizor. Będzie wojna”, gdzie zagrał główną rolę. Następnie podjął współpracę z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi, w którym występuje od 2018 roku.

Już przed ukończeniem studiów zaczął pojawiać się w filmach i serialach. Aktor zadebiutował na ekranie gościnnym występem w serialu „Na Wspólnej”, gdzie w jednym z odcinków zagrał rolę dziennikarza. W 2014 roku wystąpił w serialu ”Komisarz Alex” i „Lekarzach”, a rok później w fabularnym filmie krótkometrażowym „Powrót” Pawła Siedlika.

Swoją pierwszą rolę w filmie pełnometrażowym otrzymał w 2016 roku wcielając się w rolę Daniela, znajomego Marii, w produkcji „Czułość”, w reżyserii Wacława Mikłaszewskiego. Zagrał także w drugim sezonie serialu „Belfer”, gdzie otrzymał rolę Borysa, oficera Centralnego Biura Śledczego. W 2018 roku wcielił się w postać ochroniarza w serialu „1983”, reżyserowanym między innymi przez Agnieszkę Holland. A roku później zagrał w „Młodym Piłsudskim” Jarosława Marszewskiego.

Krystian Pesta jest aktorem chętnie angażowanym do kolejnych filmowych produkcji. W 2019 roku wystąpił w filmie wojennym Dariusza Gajewskiego „Legiony”, który opowiada o miłości i przyjaźni w czasie walki o wolność Polski. W tym samym roku aktor zagrał zabójcę w filmie sensacyjnym „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” Macieja Kawulskiego, który przedstawia historię groźnego polskiego gangstera, w oparciu o prawdziwe wydarzenia.

Wybrana filmografia

  • 2014 – „Lekarze” (serial)
  • 2014 – „Komisarz Alex” (serial)
  • 2016 – „Czułość” reż. Wacław Mikłaszewski
  • 2017 – „Na wspólnej” (serial)
  • 2017 – „Belfer 2” (serial)
  • 2018 – „Kruk. Szepty słychać po zmroku” (serial)
  • 2018 – „Drogi wolności” (serial)
  • 2018 – „1983” (serial)
  • 2018 – „Zimna gra” reż. Łukasz Kośmicki
  • 2019 – „Legiony” reż. Dariusz Gajewski
  • 2019 – „Zakochani po uszy” (serial)
  • 2019 – „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” reż. Maciej Kawulski
  • 2019 – „Młody Piłsudski” (serial)

Wybrane nagrody i wyróżnienia

34.Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi – nagroda publiczności dla Najbardziej Elektryzującego Aktora i nagroda zespołowa dla zespołu spektaklu „Laleczka”, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów artystycznych,57. Ogólnopolski Konkurs „Sam Na Scenie” Słupsk – wyróżnienie w kategorii monodramów, IX Ogólnopolski Festiwal Form Teatralnych „ARLEKINADA” – wyróżnienie aktorskie, XXXII Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju – wyróżnienie honorowe

Ważna produkcja:

Lekarze
Szpital Alicji

Lekarze

reż. Filip Zylber, Marcin Wrona

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Lekarze
Zdjęcie ilustracja

Lekarze

reż. Filip Zylber, Marcin Wrona

czytaj dalej