Kowal

Kowal, urokliwe miasteczko w południowo- wschodniej części Województwa Kujawsko-Pomorskiego, położone  w sąsiedztwie Gostynińsko–Włocławskiego Parku Krajobrazowego.

Pierwsza wzmianka o mieście datowana jest na 20 stycznia 1185 r. Data uzyskania praw miejskich przez Kowal nie jest znana.

Chlubą i wizytówką miasta są urodzeni w nim Król Kazimierz Wielki oraz Jan Nowicki, wybitny polski aktor.

Ten pierwszy urodził się w Kowalu 30 kwietnia (lub 3 kwietnia według innych źródeł) 1310 r. i był ostatnim monarchą z dynastii Piastów na tronie polskim, „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”

Z okazji 700 – lecia urodzin króla został oddany do użytku nowy park jego imienia, który stał się wizytówką miasta. W roku jubileuszowym trafiły do Kowala pozłacane kopie regaliów królewskich: jabłko, berło i korona oraz odsłonięto pomnik Kazimierza Wielkiego Ten mierzący wraz z cokołem 7 metrów wysokości monument to największy w Polsce jednobryłowy, granitowy pomnik. Jego projektantem jest pochodzący z Kowala artysta-plastyk Artur Jeziorski, a wykonawcą rzeźbiarz Tadeusz Biniewicz.

Drugim słynnym człowiekiem pochodzącym i stale do niego powracającym Polakiem jest Jan Nowicki. Aktor teatralny i filmowy. Legendarna osobowość polskiej sceny artystycznej. Wystąpił w ponad stu filmach, kilkudziesięciu sztukach teatralnych Od swej kultowej roli w filmie Sylwestra Chęcińskiego, zwany często „Wielkim Szu” polskiego filmu. Uważany też za pierwszego amanta polskiego kina. Absolwent krakowskiej PWST.

Na dużym ekranie debiutował w „Pierwszym dniu wolności” z 1964 w reżyserii Aleksandra Forda. Dwa lata później został obsadzony jako kapitan Wyganowski u Andrzeja Wajdy w ekranizacji „Popiołów” Stefana Żeromskiego. Zagrał w „Życiu rodzinnym” i „Spirali” (1978) Krzysztofa Zanussiego, kinowym debiucie Andrzeja Żuławskiego „Trzecia część nocy”, u Wojciecha Jerzego Hasa w „Sanatorium pod Klepsydrą” wg prozy Brunona Schulza, u Wojciecha Marczewskiego w „Zmorach” i u Piotra Szulkina w „Golemie”. Powrócił do roli Marka Soboty z „Życia rodzinnego” w „Rewizycie” Krzysztofa Zanussiego z 2009 roku. Czterokrotnie grał u Filipa Bajona: w „Balu na dworcu w Koluszkach”, „Poznań ’56”, „Przedwiośniu” oraz w „Magnacie”, gdzie partnerował mu wywodzący się z Torunia Bogusław Linda.

Jan Nowicki od 1999 jest Honorowym Obywatelem Kowala.

Ważne postacie

Nowicki Jan
Jan Nowicki kadr Wielki Szu

Nowicki Jan

biogram

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Warto zobaczyć w pobliżu...

Włocławek
ANWIL 1

Włocławek

pełen artykuł
Lipno
foto (1)

Postacie związane z miejscem:

Nowicki Jan

czytaj dalej