Kolorowe pończochy

reż. Janusz Nasfeter

Zrealizowane przez Janusza Nasfetera w 1960 roku „Kolorowe pończochy” składają się z dwóch nowel, połączonych wspólnym tematem jakim jest skala okrucieństwa dzieci wobec innych dzieci.

Obie części obrazu, określanego mianem psychologicznego filmu dla młodzieży, opowiadają historię dwóch dziewczynek (pierwsza Matyldy, druga Jadźki), pochodzących z ubogich rodzin, co przyczynia się do drwin i złośliwości ze strony kolegów i koleżanek pod ich adresem. Film w sposób subtelny i nasycony trafnymi obserwacjami psychologicznymi ukazuje problemy i niespełnione marzenia dwóch bohaterek, małe dramaty, jakie w głowach dwójki dziewczynek się rodzą.

W filmie jedne ze swoich wczesnych ról zagrali m.in. Gustaw Holoubek i Jan Machulski. Obaj wcielili się w szkolnych nauczycieli Matyldy i Jadźki. Jest też w filmie piękny, toruński wątek aktorski. Rolę mamy Matyldy zagrała urodzona w Toruniu wybitna gwiazda polskiego kina przedwojennego Helena Grossówna, o której więcej piszemy.

Krok długości 200 metrów po Toruniu

W jednej ze scen pojawia się gmach dzisiejszego Sądu Rejonowego przy ulicy Piekary, gdzie Matylda spotyka kolegę Jacka, którego się boi i ucieka przed nim pokonując
200 kroków, by dotrzeć do ulicy Szewskiej.

Ciekawostki

  • Film zrealizowano w nietypowy, „oszczędnościowy” sposób. Ówcześnie kolorowe filmy były w Polsce rzadkością, a kolorowa taśma była trudna do zdobycia.
    Dlatego nowela „Jadźka” jest czarno – biała, a nowela „Matylda” kolorowa. Warto dodać, że w tym samym 1960 roku w kolorze nakręcono superprodukcję „Krzyżacy”.
  • Z Toruniem związana była także przez chwilę Halina Przybylska („mama Jadźki”),
    która grała w Teatrze im. Wilama Horzycy w latach 1963 -1964.

Metryczka filmu

„Kolorowe pończochy”

Polska 1960, 65’

Reżyseria: Janusz Nasfeter

Scenariusz: Janusz Nasfeter

Zdjęcia: Bogusław Lambach

Muzyka: Adam Walaciński

Produkcja: Zespół Filmowy Studio

Obsada: Część pierwsza: Zofia Bodakowska, Helena Grossówna, Natalia Szymańska, Jan Machulski. Część druga: Sylwia Lipczyńska, Gustaw Holoubek, Halina Przybylska i inni.

Ważne postacie

Grossówna Helena
Grossówna 3 nac

Grossówna Helena

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Grossówna Helena

czytaj dalej