Karwowski Łukasz

Reżyser, scenarzysta, producent. Urodził się w Toruniu 30 grudnia 1965 roku. Początkowo studiował polonistykę na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w swym rodzinnym mieście. W 1990 roku ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Studiował również w National Film and Television School w Londynie. W 2007 roku został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia – Flisakiem.

Wyreżyserował 11 etiud szkolnych (fabularnych, dokumentalnych, telewizyjnych i ćwiczeń technicznych). Zaczął od „L’Amour, czyli życie jest trudne” w 1986 roku, a dokumentalna etiuda „Rejestracja” z 1988 roku przyniosła reżyserowi nagrody w Paryżu i Nimes. W roku 1989 szkolna „Wstęga Möbiusa” otrzymała nominację
do studenckiego Oscara oraz nagrody w Paryżu, Nimes, Tel Avivie i Edynburgu.

W latach 90. Karwowski przeniósł się do Francji. Założył własną firmę producencką o nazwie Moon Movies, w ramach której wy­re­ży­se­ro­wał
po­nad 170 re­klam te­le­wi­zyj­nych. Re­ali­zo­wał pro­duk­cje re­kla­mo­we dla Daewoo, Danone, Grants, GSM Plus, Jelfa, Johnson & Johnson, KRKA, LOT, Lotto, MK Cafe, Nestle, Old Spice, PZU, Unilever, US PHARMACIA, Van den Bergh Foods i in­nych.
Jego re­kla­my otrzy­ma­ły wie­le na­gród na branżowych fe­sti­wa­lach.

Debiutem pełnometrażowym Karwowskiego był thriller „No­vem­bre” („Li­sto­pa­d”) w 1992 roku, ze z­dję­ciami Pa­wła Edel­mana. Obraz opowiada historię młodej, wrażliwej dziewczyny, która czuje się osaczona przez zło dostrzegane dookoła.
W filmie wystąpili m.in.: Ma­ri­ne Del­ter­me, Bar­tło­miej Topa, Zbigniew Zapasiewicz czy Ju­dith Hen­ry. Karwowski otrzymał za reżyserię tego filmu nagrodę Fundacji Kultury Polskiej na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

W 1995 był producentem filmu Jana Jakuba Kolskiego “Grający z talerza”.
Potem skoncentrował się ponownie na realizacji reklam i pracy w Moon Movies.
Na duży ekran wrócił dopiero w 2006 roku filmem fabularnym „Po­łu­dnie – Pół­noc” z Agniesz­ką Gro­chow­ską, Bo­rysem Szycem i Ro­bertem Więc­kie­wiczem (grającym w nim aż pięć epizodycznych ról). To poetycka opowieść o młodym zakonniku Jakubie (Szyc), który odkrywa, że ma raka mózgu. Postanawia więc spędzić ostatnie chwile życia poza klasztorem. Wyrusza nad morze i po drodze spotyka 21-letnią Julię (Grochowska), z którą kontynuuje podróż ku krańcowi życia.

Dwa lata później powstała komedia romantyczna „Ma­ła Wiel­ka Mi­łość”
ze znakomitymi zdję­ciami  Ar­ka­diusza To­miaka. W kręconym w Los Angeles i Warszawie filmie wystąpili Jo­shua Le­onard („The Blair Witch Project”), Agniesz­ka Gro­chow­ska, Michael Dunn („Star Trek”) i Ro­bert Fo­ster (nominowany do Oscara
za „Jackie Brown” Quentina Tarantino). Film doczekał się także wersji serialowej.

W 2011 Karwowski wyreżyserował ostatni dotychczas pełnometrażowy film
pt.”Kac Wawa”.

Filmowiec ma też na koncie niezależny film dokumentalny, ściśle związany z województwem kujawsko-pomorskim, a konkretnie z historią jego rodziny z podtoruńskiego Grębocina. „Doktor” z 2009 roku opowiada o dziadku reżysera, grębocińskim lekarzu doktorze Ottonie Karwowskim.

Wybrana filmografia

  • 1986 – „L’amour – czyli życie jest trudne”
  • 1988 – „Wstęga Mobiusa”
  • 1988 – „Rejestracja”
  • 1991  – „Sal”
  • 1992 – „Novembre”
  • 2006 – „Południe – Północ”
  • 2008 – „Mała wielka miłość” (film i mini – serial)
  • 2011 – „Kac Wawa”

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Nagroda Stowarzyszenia „Kina Polskie” – Srebrny Bilet dla filmu „Mała wielka miłość”,  MFF Tofifest – Nagroda Prezydenta Miasta Torunia Flisak, FF „Wakacyjne kadry” w Cieszynie –  „Złota Podkowa” za najlepszy film w konkursie filmów fabularnych, Festiwal Filmowy w Gdyni – Nagroda Fundacji Kultury Polskiej, Tel-Aviv International Student Film Festival – Nagroda Główna MFFD Edynburg – nagroda dla najlepszego filmu, Festiwal Szkół Filmowych w Nimes – nagroda za scenariusz i inne.

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach