Kapeliński Rafał

Rafał Kapeliński urodził się w 1971 roku w Toruniu. Ukończył filologię angielską
na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, MBA Uniwersytetu Washington w Seattle, Londyńską Szkołę Filmową i National Film and Television School w Beaconsfield. Jest wykładowcą w Central Film School w Londynie oraz London Film School. Jest laureatem Kryształowego Niedźwiedzia Berlinale 2017.

W latach 1993-94 pełnił funkcję Dyrektora Biura Festiwalowego Camerimage w Toruniu. W 2006 razem z Piotrem Ledwigiem utworzył firmę Aurora Film Production.

Przez długi czas zajmował się głównie realizacją filmów krótkometrażowych. W Londynie nakręcił dokumenty „Wzywam BH-Q” i „Spitfire z Occoches” oraz kilka krótkich metraży fabularnych.

Najwięcej sukcesów przyniósł mu film „Emilka płacze”. Film był nagradzany w Polsce i zagranicą m.in. Nagrodą Główną Konkursu Kina Niezależnego w Gdyni, Złotym Aniołem MFF Tofifest, nagrodą główną sekcji krótkometrażowej festiwalu Nowe Horyzonty oraz nagrodami festiwali w Austin (USA), Seattle (USA), Oberhausen (Niemcy), Brest (Francja) i wielu innych.

Potem powstały „Ballada o Piotrowskim” (2007 – po przemontowaniu filmu w 2009 roku zmieniono nazwę na „Fundacja Kultura” ) i „Konfident” (2011). Obydwa nakręcono w naszym regionie, lokując plany zdjęciowe w Ciechocinku, Nieszawie, Toruniu i wsi Sierzchowo na Kujawach.

Międzynarodowy sukces przyniósł mu jego pełnometrażowy debiut fabularny „Butterfly Kisses”, za który otrzymał Kryształowego Niedźwiedzia, na prestiżowym festiwalu w Berlinie w roku 2017.

Film został w całości nakręcony w Wielkiej Brytanii. W głównej roli zagrał Theo Stevenson, znany z filmu „Brugges”. Poruszający czarno-biały obraz dotyka drażliwej kwestii pedofilii.

Wiele filmów Kapelińskiego pozostaje od lat w developmencie.
Pełnometrażowy projekt pt. „Na dachu” zakwalifikował się do programu Cinefondation Residency sponsorowanego przez festiwal filmowy w Cannes w 2009 roku. Scenariusz krótkiego metrażu pt. „Grzebanie Konia” był finalistą w europejskim konkursie koprodukcyjnym organizowanym przez Fundację Boscha w Stuttgarcie, w Niemczech.

Wybrana filmografia

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie –  Nagroda Jury Młodzieżowego, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – Nagroda im. Stanisława Różewicza za reżyserię, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Kryształowy Niedźwiedź dla najlepszego filmu w sekcji „Generation 14plus”,  Babie Lato Filmowe w Trzyńcu – Nagroda Studentów, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni -„Jańcio Wodnik” za najlepszy krótkometrażowy film fabularny, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu –  Nagroda dla filmu fabularnego w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych, Festiwal Filmowy w Gdyni – Nagroda Specjalna w Konkursie Kina Niezależnego przyznana przez organizatorów Festiwalu Filmów Polskich w Seattle za doskonałość w filmie niezależnym i inne.

Ważna produkcja:

Konfident
Konfident 1

Konfident

reż. Rafał Kapeliński

pełen artykuł

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach
Ciechocinek
Ciechocinek 1

Ciechocinek

pełen artykuł
Nieszawa
NIESZAWA RYNEK-04

Produkcje filmowe w regionie, zwiazane z postacią:

Konfident
Zdjęcie ilustracja

Konfident

reż. Rafał Kapeliński

czytaj dalej
Fundacja Kultura
Zdjęcie ilustracja

Fundacja Kultura

reż. Rafał Kapeliński

czytaj dalej