Maćkowiak Kamil

Kamil Maćkowiak urodził się 20 listopada 1979 roku w Bydgoszczy, ale wychowywał się w Gdyni. To człowiek wielu talentów. Przede wszystkim to aktor teatralny i filmowy. Jednak jest on także tancerzem, choreografem oraz reżyserem, producentem i scenarzystą.

Choć początkowo myślał o studiach w Warszawie, to jednak los skierował go do Łodzi, gdzie w 2003 roku ukończył Wydział Aktorski na PWSFTviT. Od 2010 roku tworzy własny teatr, dzięki założonej fundacji pod swoim imieniem i nazwiskiem, której jest prezesem.

Jego debiutem teatralnym, jeszcze podczas studiów, była rola hrabiego Franza Rosenberga w spektaklu „Amadeusz” Petera Shaffera w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, który odbył się w Teatrze im. Stefana Jaracza. W tym samym łódzkim teatrze występował przez lata, od 2003 do 2013 roku, gdzie zagrał w wielu przedstawieniach, między innymi reżysera Zawodzińskiego i Małgorzaty Bogajewskiej (np. spektakl „Osaczony” z 2007 roku).

Aktor często pojawia się w serialach telewizyjnych. W serialu „Pensjonat pod Różą” zagrał Mikołaja Siemaszko, przystojnego mężczyznę,  który cierpiał z powodów miłosnych. Z kolei w serialu „Kryminalni” wcielił się w rolę śmiałego prokuratora okręgowego Jacka Dumicza, a w „Przyjaciółkach” zagrał Adriana Żółkowskiego, szefa Ingi. Maćkowiak na swoim koncie ma również występy w serialu „Naznaczony”, „Oficerowie”, Barwy szczęścia” jako Marcel Lasota (brat Marleny) czy w „Na wspólnej”.

Kamil Maćkowiak w swoim dorobku artystycznym ma także główną rolę w filmie „Korowód” wyreżyserowanego przez Jerzego Stuhra, w którym gra studenta Bartka Wilkosza, oszukującego innych ludzi, który pewnego dnia zaczyna analizować swoje dotychczasowe zachowanie. W produkcji zagrały takie znane postacie jak Jan Frycz, Maciej Stuhr oraz pochodząca z Torunia Olga Bołądź.

Aktor jest laureatem ponad trzydziestu nagród teatralnych zarówno na festiwalach polskich jak i międzynarodowych. Maćkowiak zdobył wiele nagród za kreację w spektaklu „Niżyński”, która okazała się jedną z najbardziej znanych roli w jego karierze. Monodram powstał w oparciu o „Dziennik” autorstwa Wacława Niżyńskiego, prekursora tańca nowoczesnego, znakomitego tancerza i choreografa, który w późniejszym czasie trafił do szpitala psychiatrycznego. Reżyserią zajął się Waldemar Zawodziński, a premiera odbyła się 3 grudnia 2005 na Scenie Kameralnej Teatru im. Stefana Jaracza. Maćkowiak oprócz głównej roli, opracował choreografię i współtworzył scenariusz spektaklu. Ciekawostką jest, iż przygotowując się do występu aktor spędził dużo czasu w zakładzie dla psychicznie chorych, aby poznać zachowania typowe dla ludzi cierpiących na psychozę.

Maćkowiak stworzył później kolejne, równie dobrze przyjęte przez widownię, monodramy takie jak „Amok” i „Diva Show”, do którego opracował choreografię oraz zajął się reżyserią.

Fundacja Maćkowiaka zajmuje się nie tylko własnymi projektami teatralnymi, ale także działaniami artystycznymi połączonymi z produkcją filmową, edukacją, wydawnictwem i promocją kultury. W 2019 roku aktor został dyrektorem artystycznym prywatnego teatru Scena Monopolis w Łodzi, który na otwarcie wystawił spektakl „Śmierć i dziewczyna” stworzony przez fundację.

Wybrana filmografia

  • 2000 – „Sandra K.”(spektakl telewizyjny)
  • 2002–2006 – „Pensjonat pod Różą” (serial)
  • 2004–2005 – „Sprawa na dziś” (serial)
  • 2006 – „Oficerowie” (serial)
  • 2006–2008 – „Kryminalni” (serial)
  • 2007 – „Korowód” reż. Jerzy Sthur
  • 2007–2008 – „Naznaczony” (serial)
  • 2011 – „Komisarz Alex” (serial)
  • 2014–2016 – „Barwy szczęścia” (serial)
  • 2017–2018 – „Przyjaciółki” (serial)
  • 2006, 2018 – „Na Wspólnej” (serial)

Wybrane nagrody

46.Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej – nagroda publiczności za tytułową rolę w spektaklu „Niżyński”, „Złota Maska” za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2005/2006 za spektakl „Niżyński”, VI Międzynarodowy Festiwal Monodramów MonocleBaltic House w Sankt Petersburgu – pierwsze miejsce za monodram „Niżyński”, 37. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne – nagroda dla najlepszego aktora (spektakl „Osaczeni”), 8. Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona – nagroda aktorska za rolę w spektaklu „Osaczeni”, Międzynarodowy Festiwal Monodramów w Kilonii – nagroda Thespis Media Award za kreację aktorską w monodramie „Niżyński”, 39. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne – nagroda za najlepszą kreację aktorską („Niżyński”, Nagroda im. Leona Schillera za spektakl „Diva Show”, Plebiscyt Plastry Kultury 2013 – nagroda w kategorii Spektakl Teatralny Roku dla monodramu „Diva Show”, III plebiscyt Halokultura – nagroda dla najlepszego łódzkiego aktora sezonu 2017, Doroczna Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł
Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach