Jutro będzie lepiej

reż. Dorota Kędzierzawska

Nagradzany za granicą film Doroty Kędzierzawskiej opowiada o trójce bezdomnych małych chłopców, mieszkających na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast.

Postanawiają uciec przez zieloną granicę do Polski. Wydaje im się, że tu czeka na nich lepsze życie – dom, szkoła, życzliwi ludzie.
Jedenastoletni Liapa, bezdomny chłopiec żyjący gdzieś w Rosji na dworcu, namawia swego kolegę, dziesięcioletniego Pietię, na wspólną wyprawę. O planach słyszy młodszy brat Pietii, Waśka, i dołącza do dwójki. Zresztą brat, jedyny żyjący krewny,
by go nie zostawił. Chłopcy najpierw pociągiem towarowym przedostają się w okolice Kaliningradu, potem przez zieloną granicę do Polski. Liapa traktuje Wasię jak zbędny ciężar, ale kiedy próbuje namówić Pietię do porzucenia brata, dochodzi do bójki. Ostatecznie, brudni, obdarci i nieludzko zmęczeni razem przekraczają graniczne zasieki. W pierwszej polskiej wiosce zgłaszają się na policję.
Czeka ich bolesny zawód: zamiast szkoły, rodzinnego ciepła i ludzkiej życzliwości są zmuszeni powrócić do rodzinnego kraju.

Aleksandrów Kujawski w filmie

Zdjęcia kręcono w zabytkowych pomieszczeniach dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim na dawnej sali rewizyjnej, w pokojach carskich,
w dawnej sali restauracyjnej oraz w holu głównym. Kilka ujęć pokazuje dworzec kolejowy z zewnątrz.

Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim to XIX – wieczny zabytek i najcenniejszy obiekt zachowanej architektury dworcowej w Polsce. To także najdłuższy budynek dworcowy w Europie. Pierwotny budynek dworca wzniesiony został w latach 1860 – 1862. W latach osiemdziesiątych XIX wieku został rozbudowany w stylu neorenesansu francuskiego. Mury dworca gościły koronowane głowy. W dniach 3 i 4 września 1879 roku doszło tu do spotkania cara rosyjskiego Aleksandra II i cesarza niemieckiego Wilhelma I. Monarchowie dwóch ówczesnych mocarstw europejskich prowadzili rozmowy, m.in. w pomieszczeniach dworcowych, zaś cesarz niemiecki nocował w specjalnie przygotowanych dla niego pokojach gościnnych.

Ciekawostki

  • Poza Województwem Kujawsko-Pomorskim film kręcono na wschodzie Polski. Wykorzystano lokalizacje na Suwalszczyźnie (Suwałki, Wiżajny, Sudawskie, Żytkiejmy, Stankuny, Dubeninki, Hańcza, Kiepojć, Błąkały, Jurkiszki, Marlinów, Ejszeryszki, Poszeszup, Puńsk, Folusz i Jaczno) i Białostocczyźnie (Zubki, Gródek, Waliły, Gobiaty, Straszewo).
  • Partnerem polskiego producenta – firmy Kid Film z Warszawy, był japoński dystrybutor Pioniwa Film.

Metryczka filmu

„Jutro będzie lepiej”

Polska/ Japonia 2010, 118’

Reżyseria: Dorota Kędzierzawska

Scenariusz: Dorota Kędzierzawska

Zdjęcia: Artur Reinhart

Producent: Artur Reinhart

Produkcja: Kid Film

Obsada: Oleg Ryba, Jewgienij Ryba, Akhmed Sardalov, Stanisław Sojka, Aleksandra Billewicz, Zygmunt Gorodowienko i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Berlinale – Deutsches Kinderhilswerk – Grand Prix dla najlepszego filmu, Nagroda Pokojowa dla Doroty Kedzierzawskiej, Nominacja do Złotych Lwów, Festiwal Camerimage nominacja – udział w konkursie, Festiwal Nowe Horyzonty nominacja w konkursie Nowe Filmy Polskie, Festiwal Ale Kino! – nagroda Jury Dziecięcego dla najlepszego aktorskiego filmu dla dzieci i nominacja do Złotych Koziołków, Orły Hollywoodzkie – nominacja, Festiwal „Wisła” – najlepszy film polski i  nagroda publiczności, wyróżnienie nagrodą Unicef dla najlepszego filmu o emigracji dzieci i inne.

 

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Aleksandrów Kujawski
aleksandrów kujawski (1)

Aleksandrów Kujawski

pełen artykuł