Jeszcze nie wieczór

reż. Jacek Bławut

Obraz Jacka Bławuta opowiada o grupie emerytowanych aktorów, mieszkających w domu spokojnej starości w Skolimowie, przed którymi staje szansa na zagranie jeszcze jednej, ostatniej roli w życiu.

Nadzieję przynosi im gwiazdor kina i teatru Jerzy (w tej roli Jan Nowicki),
który przybywa do Skolimowa na rekonwalescencję. Niepoprawny ekscentryk zakłóca ustabilizowane życie mieszkańców, tym bardziej, że namawia ich do wspólnego wystawienia „Fausta” J. W. Goethego. Równocześnie flirtuje z Małgorzatą – zmysłową pracownicą ośrodka (Sonia Bohosiewicz).

W obsadzie znalazły się wielkie nazwiska polskiego kina. Widzowie mogli zobaczyć Beatę Tyszkiewicz, Danutę Szaflarską, Irenę Kwiatkowską, Ninę Andrycz,
Ewę Krasnodębską, Romana Kłosowskiego, Wieńczysława Glińskiego, Stefana Burczyka. Partnerowała im dwójka młodych aktorów – Sonia Bohosiewicz
(„Rezerwat, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, laureatka Nagrody
im. Zbyszka Cybulskiego i Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł) oraz Antoni Pawlicki („Katyń”, „Drzazgi”, „Czas honoru”).

Film w mistrzowski sposób łączy fabułę z rzeczywistością. Pomysł wystawienia „Fausta” to zamysł scenariuszowy, ale już dom w Skolimowie jest jak najbardziej prawdziwy.
Samych siebie grają tu wielkie osobowości aktorskie powyżej wspomniane.

Toruński Okrąglak ponownie w filmie

W scenach spektaklu w areszcie zagrali prawdziwi więźniowie, osadzeni w tamtym czasie w „Okrąglaku”.

Ciekawostki

  • W kilku scenach pojawiają się rapujący freestajlowcy. To nie byle kto bo Patryk „TikTak” Matela i Proceente. „Tiktak”to jeden z największych polskich beatboxerów. Współorganizator Polish Beatbox Battle, pionier łączący beatbox z nietypowymi stylami, autor pierwszej w Polsce książki o human beatbox. Prowadzi ZegarTikTaka.pl, największy w Polsce serwis na ten temat.
    Proceente właściwie Michał Kosiorowski to raper z Warszawy. Członek Szybkiego Szmalu. Brał udział w wielu bitwach freestyleowych, m.in. WBW, Microphone Masters. Prowadzi wytwórnię muzyczną Aloha Entertainment.

Metryczka filmu

„Jeszcze nie wieczór”

Polska 2008, 96’

Reżyseria: Jacek Bławut

Scenariusz: Jacek Bławut, Jacek Piotr Bławut, Stanisław Józefowicz

Muzyka: Tomasz Stroynowski

Zdjęcia: Wojciech Staroń

Producent: Anna Bławut-Mazurkiewicz

Produkcja: Studio Filmowe Rabarbar, Telewizja Polska – Agencja Filmowa, Toya Studios

Obsada: Jan Nowicki, Sonia Bohosiewicz, Danuta Szaflarska i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Festiwal Filmowy w Gdyni – Srebrne Lwy, Festiwal Filmowy w Gdyni – Złoty Kangur – nagroda australijskich dystrybutorów za główną rolę męską, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” – Nagroda Główna Jańcio Wodnik, Lubuskie Lato Filmowe – Nagroda Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej dla najlepszego filmu polskiego, Festiwal Filmu – Malarstwa – Muzyki w Nowogardzie – nagroda główna „Laur Cisowy”, Babie Lato Filmowe – Nagroda Główna „Złoty Debiut”, nagroda publiczności i nagroda studentów, Festiwal Filmu Polskiego w Chicago – „Złote Zęby”, Festiwal Nowego Filmu Polskiego w Hanowerze – Nagroda Publiczności „Hannoveraner”, Polskie Nagrody Filmowej Orzeł – nominacja w kategorii najlepszy montaż i inne.

Ważne postacie

Nowicki Jan
Jan Nowicki kadr Wielki Szu

Nowicki Jan

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Nowicki Jan

czytaj dalej