Józefowicz Janusz

Janusz Józefowicz urodził się 3 lipca 1959 roku w Świeciu, w którym spędził jedynie pierwsze lata swojego życia. Wychowywał się w domu przy ulicy Klasztornej 37.

Józefowicz jest znanym choreografem i tancerzem, a także reżyserem, scenarzystą, aktorem filmowym oraz teatralno-musicalowym. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, a nauki tańca pobierał w Szkole Wokalno-Tanecznej w Koszęcinie i w Pradze. Jego debiutem teatralnym była rola w spektaklu „Złe zachowanie” Andrzeja Strzeleckiego, w Teatrze Ateneum w Warszawie, w 1984 roku.

Choreograf jest również dyrektorem artystycznym teatru Studio Buffo w Warszawie od 1992, którego spektakle do dziś cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Janusz Józefowicz jest twórcą sławnego musicalu „Metro”, który wystawiany był na Broadwayu oraz w Moskwie, gdzie zyskał dużą popularność i z tego względu stworzono jego rosyjską wersję. Musical otrzymał nominację do Tony Award w kategorii Najlepsza Partytura Teatralna, a płyta z muzyką z „Metro” pokryła się podwójną platyną. Józefowicz wybrał zespół musicalu, dzięki któremu mogły zaistnieć takie gwiazdy jak Edyta Górniak, Robert Janowski, Natasza Urbańska czy Katarzyna Groniec.

W 2004 roku wyreżyserował znany musical „Romeo i Julia” oparty na podstawie dramatu Williama Szekspira, do którego stworzył również choreografię. Spektakl został określony przez krytyków mianem współczesnej wersji dramatu. Na scenie aktorzy używali młodzieżowego slangu, pojawiły się elementy tańca breakdance oraz popisy kaskaderskie.

Janusz Józefowicz sprawdził się także jako pedagog prowadząc zajęcia w Akademii Teatralnej w Warszawie i Berlinie Zachodnim na Kunst Forum czy organizując tak zwane „Mode-Theater”. Stworzył studio artystyczne „Metro”, które daje szansę młodzieży na naukę wokalu, tańca klasycznego i współczesnego oraz stepu lub akrobatyki.

Józefowicz na swoim koncie ma kilka ciekawych ról filmowych. Wystąpił chociażby w dwóch częściach filmu „Sztos” w reżyserii Olafa Lubaszenki, jako Adaś, przyjaciel Eryka (Jan Nowicki) – jednego z głównych bohaterów, który oszukuje ludzi przy wymianie walut. W kolejnym filmie Olafa Lubaszenki „Poranek kojota” z 2001 roku zagrał gangstera o pseudonimie „Dziki”, któremu jeden z bohaterów jest winny sporą sumę pieniędzy. W komedii sensacyjnej wystąpiły takie znane osoby jak Jerzy Stuhr i Michał Milowicz. Józefowicz otrzymał również rolę w komedii Juliusza Machulskiego „Superprodukcja”, u boku takich gwiazd jak Krystyna Janda, Piotr Fronczewski czy Rafał Królikowski.

W 1995 roku otrzymał główną rolę w filmie politycznym „Gracze” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Akcja filmu rozgrywa się w czasie wyborów prezydenckich 1990 roku, kiedy to Jan Gracz, opozycjonista i filmowiec, postanawia stanąć na czele telewizyjnej kampanii wyborczej Wałęsy. Główny bohater dołącza się do często nierównej i propagandowej gry politycznej.

Janusz Józefowicz wystąpił także w kilku serialach, między innymi w „Fali Zbrodni”, „Niani” czy w „Klanie”.

Wybrana filmografia

  • 1981 – „Miłość ci wszystko wybaczy” reż. Janusz Rzeszewski
  • 1982-1986 – „Blisko, coraz bliżej” (serial)
  • 1985 – „K. Dezerterzy” reż. Janusz Majewski
  • 1985 – „Pewnego letniego dnia” reż. Jakub Z. Ruciński
  • 1986 – „Bohater roku” reż. Feliks Falk
  • 1988 – „Nowy Jork, czwarta rano” reż. Krzysztof Krauze
  • 1988 – „Oszołomienie” reż. Jerzy Sztwiertnia
  • 1995 – „Gracze” reż. Ryszard Bugajski
  • 1997 – „Sztos” reż. Olaf Lubaszenko
  • 1997–2006 – „Klan” (serial)
  • 2001 – „Poranek kojota” reż. Olaf Lubaszenko
  • 2002 – „Superprodukcja” reż. Juliusz Machulski
  • 2003–2006 – „Fala zbrodni” (serial)
  • 2005–2006 – „Niania” (serial)
  • 2008 – „Małgosia contra Małgosia” reż. Patrycja Hurlak
  • 2011 – „Sztos 2” reż. Olaf Lubaszenko

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Międzynarodowa Nagroda Dziennikarzy – choreografia do przedstawienia „Złe zachowanie”, Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi – wyróżnienie za rolę Marco w „Widoku z mostu”, Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego – osobowość artystyczna, Nagroda miesięcznika „Sukces” – „Byk Sukcesu” za wybitne osiągnięcia w sztuce rok 1991, Nagroda Dziennikarzy Opole 1993– osiągnięcia w sztuce estradowej, 19. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – Dyplom Mistrzowski, „Złota Maska” dla najlepszego reżysera w sezonie 1999/2000, Nagroda „Legenda Musicalu” Moskwa, „Złota Maska” za reżyserię spektaklu „Legalna Blondynka”,  Międzynarodowy Festiwal Musicalowy DIMF w Korei Południowej – Grand Prix za najlepszy musical „Polita”

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Świecie
Świecie Zamek