Janowiec Wielkopolski

Janowiec Wielkopolski miasto w kujawsko-pomorskiem, położone nad rzeką Wełną, leży na skraju historycznej krainy Pałuki.

Pierwszy dokument świadczący o istnieniu miasta pochodzi z 1295 roku i mówi o tym, że Przemysł II nadaje rycerzowi Wojciechowi prawo lokacyjne na prawie niemieckim do Janowego Młyna, bo taką Janowiec wówczas miał nazwę. Od XIV wieku był własnością prywatną i znajdował się w rękach licznych rodów wielkopolskich i pałuckich. W 1963 roku Janowiec Wielkopolski znalazł się na szlaku Jana III Sobieskiego, w drodze na odsiecz Wiednia. W okresie zaborów znalazł się na terenie państwa pruskiego, a potem brał udział w toczącym się na przełomie 1918 i 1919 roku powstaniu wielkopolskim.

Najważniejszymi zabytkami w mieście są m.in.: późnoklasycystyczny kościół pw. Św. Mikołaja, pałace eklektyczny z 2 połowy XIX wieku, szachulcowa kaplica cmentarna św. Barbary z 1853 roku, i cmentarz żydowski z przełomu XIX i XX wieku.

W mieście działa Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Zabytkowe zabudowania dworca kolejowego z końca XIX wieku stały się tłem do akcji filmu Bogdana Poręby „Złoty pociąg” (1986).

Chcesz odwiedzić to miejsce?

Skorzystaj z nawigacji Google

chcę tu pojechać

Warto zobaczyć w pobliżu...

Pałuki
Bozejewicki 4