Hauschild Maksymilian

Maksymilian Hauschild urodził się w Niemczech i był założycielem pierwszej wytwórni filmowej na ziemiach kujawsko-pomorskich o nazwie „Polonia-Film”.

Jego „Polonia-Film” powstała w 1921 roku. Pracę wytwórni Hauschild rozpoczął z dużym rozmachem, obiecując w prasie stworzenie „Hollywood nad Brdą”.
Studio umieścił przy ulicy Dworcowej 34/37. Ostatecznie większość swoich filmów zrealizował w pobliżu siedziby wytwórni w bydgoskich plenerach i wnętrzach hotelowych, ale Bydgoszcz wpisała się dzięki niemu trwale na mapę kina polskiego.

Wytwórnia wyprodukowała trzy nieme filmy fabularne, kilka dokumentalnych
oraz podjęła próby produkcji kolejnych. Pierwszą fabułą był „Car Dymitr Samozwaniec”, luźna trawestacja „Borysa Godunowa”. W filmie częściowo wykorzystano plenery miejskie Bydgoszczy m.in. place obok młynów czy okolice Wieży Bismarcka.
W filmie zagrali aktorzy polskiego Teatru Miejskiego oraz ówczesny jego dyrektor, sprawujący tę funkcję również w niemieckim teatrze Elysium – Józef Karbowski. W filmie zadebiutował na ekranie przyszły amant polskiego kina Franciszek Brodziewicz. Zdjęcia do filmu kręcono również we Włocławku i w Krakowie.

W 1922 roku powstały też dwa nakręcone niewielkimi kosztami filmy „Ostatni człowiek” i „Diabelski most”. Polonia – Film planowała w 1921 roku kręcić farsę „Picuś wygrał milionówkę”, ale ostatecznie nie podjęto się produkcji .

Latem 1922 roku wytwórnia zrealizowała „Złote łóżko Gabby” z Hauschildem i jego żoną Lią Fein w rolach głównych. Był to ostatni film wyprodukowany przez wytwórnię, którą oficjalnie zlikwidowano w grudniu 1923 roku. Żadna z kopii filmów Hauschilda nie dotrwała do naszych czasów.

Wybrana filmografia

  • 1921 – „Car Dimitr Samozwaniec”
  • 1922 – „Złote łóżko Gabby”

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł