Głód

reż. Marika Krajniewska

Mieszkająca i tworząca w Polsce rosyjska poetka, pisarka i reżyserka, Marika Krajniewska w swoim debiutanckim krótkim metrażu „Głód”, opowiada o tragicznym Wielkim Głodzie na Ukrainie lat 30-tych , widzianym przez pryzmat jednej, osobistej tragedii.

Scenariusz filmu oparty jest na autentycznych wydarzeniach. Akcja filmu rozgrywa się w roku 1933. Krajniewska pokazała jedną z największych zbrodni, jakich dopuścił się radziecki komunizm na Ukraińcach. Nie da się opisywać „Głodu” bez przypomnienia tragedii o jakiej opowiada. Komuniści na rozkaz Stalina sprowadzili w latach 30 – tych XX wieku na Ukrainę, którą zwano ledwie 100 lat wcześniej „spichlerzem Europy”, klęskę głodu. Ludzie jedli korę z drzew i posuwali się do kanibalizmu, nie mogąc zerwać nawet kłosa z bujnie porośniętych zbożem pól. Groziła za to kula w głowę od tajnej policji politycznej NKWD. W efekcie umarło 3 lub 6 milionów Ukraińców.
Nikt nie wie ilu na pewno. Piszę o tym m.in. Anne Applebaum, w swojej najnowszej książce „Czerwony głód”

Krajniewska skupiła się na jednostkowej, osobistej tragedii. W samotnej chacie młoda Ukrainka, opuszczona przez męża, usiłuje chronić swojego synka i córkę od otaczającego ich koszmaru. Sceny wzajemnych relacji, matczynej miłości i szaleństwa, są najmocniejszą stroną filmu. Wisząca w powietrzu duszna, klaustrofobiczna atmosfera w pewnym momencie staje się jego głównym tematem.

Klimat buduje niepokojąca muzyka Macieja Pawłowskiego oraz świetne zdjęcia Tomka Walaska. Mistrzowski, nawet w tak niewielkim epizodzie, jest jak zawsze Piotr Głowacki, który tworzy prawdziwie demoniczną kreację.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Film w większości powstawał w skansenie toruńskiego Muzeum Etnograficzne
im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej.


Metryczka filmu

„Głód”

Polska 2015, 21’

Reżyseria: Marika Krajniewska

Scenariusz: Marika Krajniewska

Zdjęcia: Tomasz Walasek

Muzyka: Maciej Pawłowski

Obsada: Ewelina Szostkowa, Maja Krajniewska, Piotr Głowacki, Mateusz Damięcki

Producent wykonawczy: Marika Krajniewska, Paulina Łangowska

Produkcja: Fundacja Papierowy Motyl

Koprodukcja: Sensi Media, Heliograf

Wybrane nagrody i wyróżnienia

MFF Tofifest – nominacja – udział w konkursie „Lokalizacje”.

Indywidualne nagrody dla reżyserki

Laureatka konkursu literackiego magazynu „Pani” w 2009 roku, laureatka konkursu literackiego Oświęcimskiego Centrum Kultury w 2009 roku,  nominowana do nagrody literackiej im. Władysława Reymonta za powieść „Zapach malin” i inne.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach