Filip

reż. Michał Kwieciński

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1941. Bohaterem filmu jest tytułowy  Filip, młody polski Żyd, który ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

Film powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda.

Toruń jako wojenny Frankfurt

Film kręcony był w wielu lokalizacjach Torunia. Wykorzystano ulice:Szeroką, Strumykową, Panny Marii, Podmurną, Przedzamcze, Małe Garbary, wybrane zakątki Rynku Staromiejskiego, a sceny wesela kręcono w Centrum Kultury Dwór Artusa.

Metryczka filmu

„Filip”, Polska 2022, 125′

Reżyseria: Michał Kwieciński

Scenariusz: Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz

Zdjęcia: Michał Sobociński

Muzyka: Robot Koch

Produkcja: Telewizja Polska, Akson Studio

Obsada: Eryk Kulm, Sandra Drzymalska, Caroline Hartig, Victor Meutelet, Maja Szopa, Gabriel Raab, Robert Więckiewicz, Robert Gonera, Bohdan Graczyk i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Festiwal Filmowy w Gdyni 2022:  Srebrne Lwy, Nagroda za zdjęcia, Nagroda za charakteryzację.

 

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach