Disco Polo

reż. Maciej Bochniak

Film Macieja Bochniaka opowiada o fenomenie jakim jest muzyka disco – polo w Polsce. Dynamiczna narracja filmu wprowadza w świat młodych, utalentowanych muzyków, którzy w brawurowy sposób osiągają szczyty list przebojów.
To także opowieść o stanie świadomości, jaki towarzyszył Polakom w początkach ery wolnego rynku, kiedy wszystko wydawało się możliwe.

W obsadzie filmu znalazły się gwiazdy młodego pokolenia m.in. Dawid Ogrodnik,
Piotr Głowacki i Joanna Kulig. Drugoplanowe role zagrali współcześni wykonawcy muzyki disco polo: piosenkarz Tomasz Niecik – lider zespołu Classic, Robert Klatt
oraz Radosław Liszewski, znany z występów w zespole Weekend.

Piechcin, Bożejewiczki, Niwy

Okres zdjęciowy filmu trwał od 6 sierpnia do września 2014 roku.
Zdjęcia w plenerze w naszym województwie realizowano w Piechcinie, Bożejewiczkach koło Żnina, Niwach koło Bydgoszczy.

Leżąca na Pałukach nieopodal Pakości, piechcińska kopalnia wapienia jurajskiego pojawia się w pierwszej scenie filmu, kiedy to ekipa górników naftowych dokopuje się do złoża ropy naftowej.

Pod Żninem znajduje się miasteczko rozrywki Silverado City w Bożejewiczkach.
To w tym miejscu właśnie ekipa nakręciła liczne sceny z filmu, w tym scenę,
w której główni bohaterowie wjeżdżają samochodem do wielkiego wesołego miasteczka, symbolizującego świat disco – polowego show – biznesu.
Uzupełnieniem do scen kręconych w Silverado City były plenery w miejscowości Niwy w tym kompleks hotelowy, który znajduje się przy trasie nr 5: Bydgoszcz – Świecie – Gdańsk w miejscowości Niwy.

Ciekawostki

  • Film w ciągu dwóch miesięcy od premiery obejrzało ponad 840 000 widzów.
  • Ścieżka dźwiękowa do filmu ukazała się 15 marca 2015 roku, a na płycie znalazły się interpretacje utworów m.in. z repertuaru takich zespołów jak Akcent, Boys, Weekend i Classic. Piosenki wykonali Dawid Ogrodnik i Piotr Głowacki jako zespół Laser,
    Rafał Maćkowiak jako wokalista zespołu Atomic oraz Joanna Kulig jako Gensonina.
  • Piechcin jest jedynym w regionie i jednym z nielicznych na północy Polski miejsc, w których występuje wapień jurajski, znany tylko z Jury – Krakowsko – Częstochowskiej. Eksploatację złóż rozpoczęto już w 1860 roku, a wokół kopalni powstały fabryki przemysłu cementowo – wapienniczego. Dzięki wapieniom jeziorko w Piechcinie ma wodę takiego samego koloru jak Adriatyk w Chorwacji.
  • Zdjęcia do filmu kręcone były ponadto w Łebie oraz w Warszawie.

Metryczka filmu

„Disco Polo”

Polska 2015, 103’

Reżyseria: Maciej Bochniak

Scenariusz: Maciej Bochniak, Mateusz Kościukiewicz

Zdjęcia: Tomasz Naumiuk

Muzyka: Paweł Lucewicz, Michał Nosowicz

Producent: Stanisław Tyczyński

Produkcja: Alvernia Studios

Obsada: Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Tomasz Kot, Joanna Kulig, Aleksandra Hamkało, Jacek Koman, Jacek Chabior i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”-  Jantar za zdjęcia oraz nominacja za udział w Konkursie Głównym, Nettia Off Camera – nominacja udział w konkursie polskich filmów fabularnych, Orły Hollywoodzkie – nominacja udział w konkursie głównym i inne.

Ważne postacie

Głowacki Piotr
GościeTofifest-Piotr_Głowacki

Głowacki Piotr

biogram

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Pałuki
Bozejewicki 4
Piechcin
Piechcin 4

Postacie związane z tą produkcją filmową:

Głowacki Piotr

czytaj dalej