Chrzanowski Tadeusz

Właściwie Tadeusz Samuel Chrzanowski urodził się 18 października 1903 roku położonym w gminie Piotrków Kujawski Gradowie.
Był reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym.

W dorobku artystycznym Tadeusza Chrzanowskiego są przedwojenne produkcje filmowe. W 1923 roku wyreżyserował filmy na podstawie własnego scenariusza zatytułowany – „Kule które nie trafiają” oraz na podstawie scenariusza Alberta Wywerka – „Awantury miłosne panny D.”. W obu tych produkcjach wystąpił jako aktor, późniejszy reżyser, m.in.: „Zakazanych piosenek” z Heleną Grossówną, (1946) i „Przygody na Mariensztacie (1953) Leonard Buczkowski. W roku 1930 Chrzanowski zadebiutował jako producent, filmu „Sztabskapitan Gubaniew. Golgota ziemi chełmińskiej”, który wyreżyserował i do którego napisał również scenariusz. W tych samych rolach zaistniał przy produkcji, nie zachowanego filmu „Awanturki jego córki”. Ostatnim filmem w jego dorobku był obraz z 1938 roku „Za zasłoną”.

Prywatnie Tadeusz Chrzanowski był mężem przedwojennej aktorki Lili Zielińskiej, występującej pod pseudonimem Lili Lyan, która w latach trzydziestych ubiegłego wieku występowała na deskach teatrów w Bydgoszczy i Toruniu,która zginęła w Powstaniu Warszawskim.

Reżyser zmarł w styczniu 1972 roku.    

Wybrana Filmografia

  • 1923 – „Kule, które nie trafiają”
  • 1923 – „Awantury miłosne panny D.”
  • 1930 – „Sztabskapitan Gubaniew. Golgota ziemi chełmińskiej”
  • 1934 – „Awanturki jego córki”
  • 1938 – „Za zasłoną”

 

Miejsca w regionie, związane z postacią:

Bydgoszcz
Bydgoszcz_004

Bydgoszcz

pełen artykuł
Toruń
Toruń nocą, fot. Daniel Pach
Piotrków Kujawski
Piotrkow_Kuj_kosciol

Piotrków Kujawski

pełen artykuł