Brodnica

Brodnica, miasto w północno-wschodniej części województwa kujawsko – pomorskiego, po obu stronach rzeki Drwęcy, położone na terenie Pojezierza Brodnickiego , w otoczeniu dwóch parków krajobrazowych Brodnickiego Parku Krajobrazowego oraz Górznieńsko- Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Prawa miejskie z rąk krzyżacki otrzymała w 1298 roku i przebywała pod ich panowaniem do II pokoju toruńskiego, kiedy to wraz z Prusami Królewskimi weszła w skład Polski. Największy rozkwit gospodarczy miasta nastąpił w czasie rządów starościny – Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy, która w 1604 roku otrzymała starostwo w Brodnicy. Jako protestantka nie mogła przebywać na dworze katolickiego brata. Królewna była osobą gruntownie wykształconą i stworzyła w mieście silny ośrodek intelektualny, szczycący się tolerancją religijną, na swoim dworze gościła uczonych i pisarzy oraz sprawowała mecenat nad wieloma artystami. Wraz ze śmiercią Wazówny w roku 1625 nastąpiły dla miast niesprzyjające czasy, wojny, konflikty religijne, zaraz i pożary zatrzymały jego rozwój.  Po pierwszym rozbiorze Polski Brodnica znalazła się na terenie zaboru pruskiego. Pewne ożywienie gospodarcze przyniósł właśnie wiek XIX, co wiązało się m.in.: z wybudowaniem linii kolejowej. Niepodległość Brodnica odzyskała 18 stycznia 1920 roku.

W dwudziestoleciu międzywojennym, Brodnica jako miasto pogranicza stało się miastem garnizonowym, stacjonował tu 67 Pułk Piechoty. 

W czasie II wojny światowej miasto znalazło się w zasięgu okupacji niemieckiej, a następnie przemaszerowała przez nie Armia Czerwona. W 1945 roku NKWD, więziło w Brodnicy zdegradowanego kapitana Aleksandra Sołżenicyna, przyszłego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.  

Filmowo Brodnica znana przede wszystkim z planu zdjęciowego serialu „Odwróceni” (2007), z Robertem Więckiewiczem i Arturem Żmijewskim, w rolach głównych. Zdjęcia  kręcono na ulicach brodnickiej starówki, 8 odcinek przy ul. Jatki, scenę w której zastrzelono Władysława Różyckiego ps. „Skalpel”, kapitana mafii pruszkowskiej , granego przez Szymona Bobrowskiego. 

W Brodnicy powstawały również sceny do serialu sensacyjnego „Defekt” (2003- 2006), w reżyserii Macieja Dutkiewicza, z Magdaleną Cielecką i Piotrem Fronczewskim w rolach głównych. Ekipa filmowa pojawiła się m.in.: na Dużym Rynku, pod Bramą Chełmińską oraz przy ul. Kamionka. Z miasta pochodzi Krystian Wieczyński.

Ważne postacie

Wieczyński Krystian
KrystianWieczyński

Wieczyński Krystian

biogram

Postacie związane z miejscem:

Wieczyński Krystian

czytaj dalej