Blizna

reż. Krzysztof Kieślowski

„Blizna” to wnikliwe studium mechanizmów władzy. Główny bohater, dyrektor Bednarz (Franciszek Pieczka), kieruje budową wielkiego kombinatu,
pod który wycina się prastarą puszczę, choć w sąsiednim województwie,
były do dyspozycji nieużytki. Skutki tej decyzji szybko okazują się fatalne, cofnąć jej jednak, już nie można. Dochodzi do coraz częstszych i ostrzejszych konfliktów z mieszkańcami i robotnikami. W czasie dramatycznych wydarzeń 1970 roku Bednarz staje po stronie robotników, ale zmęczony i rozgoryczony, odchodzi i wraca na Śląsk do żony i córki wychowującej samotnie swoje dziecko.

Film „Blizna” to kinowy debiut Krzysztofa Kieślowskiego, który powstał w 1976 roku na podstawie noweli Romualda Karasia.
Stylistyką wyraźnie nawiązuje do dokumentalnych doświadczeń reżysera. Kieślowski bardzo wnikliwie przygląda się głównemu bohaterowi, ukazując zarówno jego życie zawodowe, jak i prywatne.

Tytułowa „blizna” z fabuły Kieślowskiego to trwały ślad na psychice głównego bohatera, to także nieodwracalne zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie na skutek nieprzemyślanych decyzji i ingerencji władz. I w tym kontekście film z 1976 roku może być aktualny w każdym czasie i miejscu.

„Azoty” – Włocławek

Według większości specjalistów, sceny do „Blizny”, w których widzimy budowę kombinatu, kręcone były w ówczesnych „Azotach” we Włocławku przy ul. Toruńskiej 222. Wskazują na to daty powstawania kolejnych części kombinatu.

Decyzja o utworzeniu zakładu o nazwie Zakłady Azotowe „Włocławek”, produkującego nawozy sztuczne została podpisana 17 lipca 1966. Uruchomienie pierwszych linii produkcyjnych nastąpiło w latach 1971 – 1972. Później, w latach 1976 – 1985 wybudowano instalacje produkcyjne polichlorku winylu i to właśnie tą budowę widzimy „Bliźnie”. W scenie lotu śmigłowcem nad terenem budowy, w wyciętym pasie lasu, wyraźnie widać budowę czteropasmowej trasy wlotowej do Włocławka od strony Torunia – dzisiejszej ulicy Toruńskiej.

Ciekawostki:

  • Miejscowość, w której dyrektor Bednarz rozpoczyna budowę kombinatu chemicznego to Olecko, które w filmie „zagrał” Płock.
  • Do dziś krytycy spierają się czy kombinat fabryczny zagrał w filmie włocławskie „Azoty” czy Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne w Płocku.
    Opinie są tu podzielone, choć ujęcia wyraźnie wskazują jednak, iż w niektórych migawka są to jednak włocławska fabryka.
    Tego rodzaju spory trudne są do rozstrzygnięcia, jednak doskonała znajomość miasta wskazuje, że był to jednak Włocławek.

Metryczka filmu

„Blizna”

Polska 1976, 102’

Reżyseria: Krzysztof Kieślowski

Scenariusz: Krzysztof Kieślowski

Zdjęcia: Sławomir Idziak

Muzyka: Stanisław Radwan

Produkcja: Studio Filmowe TOR

Obsada: Franciszek Pieczka, Mariusz Dmochowski, Halina Winiarska, Jerzy Stuhr, Jan Skotnicki, Stanisław Igar, Michał Tarkowski, Agnieszka Holland i inni.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – Nagroda Specjalna Jury oraz nagroda za rolę męską, Lubuskie Lato Filmowe – Złote Grono dla reżysera i inne.

Miejsca w regionie, związane z produkcją:

Włocławek
ANWIL 1

Włocławek

pełen artykuł