Tytułowy basen przy ul. Nakielskiej w Bydgoszczy jest miejscem, które łączy pokolenia. Zarówno osoby starsze, z sentymentem wspominające czasy jego świetności, jak i młodzi, dla których była pływalnia stała się enklawą wolności, ucieczki od skomercjalizowanej przestrzeni życia codziennego.
Wszyscy oni otwarcie mówią o swoim niezadowoleniu z kapitalistycznej rzeczywistości, w której przyszło im żyć.
W pierwszych ujęciach film Krzysztofa Nowickiego zapowiada sentymentalną, filmową podróż do czasów świetności basenu na ulicy Nakielskiej w Bydgoszczy, ówcześnie będącego już tylko marnym wspomnieniem czasów prosperity.
Zniszczona, zarośnięta roślinnością, betonowa skorupa dawnego basenu,
w niczym nie przypomina w filmie ukochanego kąpieliska Bydgoszczan z lat 60 – tych i 70 – tych XX wieku.
Autorowi udało się odnaleźć wiele osób, które wspominają tamte czasy.
Nowicki nie poprzestaje jednak na tych wspomnieniach. Zrujnowana pływalnia staje się w filmie symbolem upadku poprzedniego systemu i punktem wyjścia do oceny kondycji obecnej rzeczywistości. Kolejne spotkania z bohaterami dokumentu ukazują smutną refleksję na temat nowych czasów.
Większość zdjęć do filmu zrealizowano na terenie, po dawnym odkrytym basenie „Orzeł” przy ul. Nakielskiej 86 w Bydgoszczy.
„Basen”
Polska 2010, 11’
Reżyseria: Krzysztof Nowicki
Scenariusz: Krzysztof Nowicki
Zdjęcia: Krzysztof Nowicki
Produkcja: Grupa Filmowa “Koloroffon”
Obsada: Łucja Kowalska, Szczepan Sowiński, Miriam Dąbrowska, Wiktor Lewandowski, Mikołaj Koziński, Maciej Slosecki, Sebastian Zaorski, Jarosław Popis, Muzyka: zespół „Stan Wstrzymania” i inni.
Festiwalu dokumentART w Neubrandenburgu – nominacja do nagrody głównej w konkursie filmów dokumentalnych, Festiwal POL-8 w Polanicy Zdroju – wyróżnienie specjalne, Festiwal SOFFA w Olsztynie – wyróżnienie, Festiwal Filmów Amatorskich w Ustce – I miejsce w kategorii filmu dokumentalnego, nagrody na festiwal UFF oraz V PPASF i inne.
Ważne postacie
Miejsca w regionie, związane z produkcją: